Home
Class 12
CHEMISTRY
A container of 2 litre contain 4 moles o...

A container of `2` litre contain `4` moles of `N_(2)O_(5)`. On heating to `100^(@)C, N_(2)O_(5)` undergoes complete dissociation to `NO_(2)` and `O_(2)`. If rate constant for decomposition of `N_(2)O_(5)` is `6.2xx10^(-4) sec^(-1)`, select the correct statements:

A

(a) The mole ratio before and after dissociation is `4:2`

B

(b) The time required to complete `40%` of reaction is `824 sec`

C

(c ) `t_(1//2)` of `N_(2)O_(5)` is `1117.7` sec and it is independent of temperature

D

(d) If volume of container is doubled, the rate of decomposition becomes half of the initial rate

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
b, c, d

`{:(,N_(2)O_(5),rarr,2NO_(2),+,1/2O_(2)),("Initial mole",4,,0,,0),("After diss. mole",0,,8,,2):}`
`:.` Mole ratio`=4/10=2:5`
`t_(1//2)=0.693/K=0.693/(6.2xx10^(-4))=1117.7 sec`
But it depends upon temp. as `K` depends upon `T`.
`t_(40%)=2.303/(6.2xx10^(-4))"log"100/((100-40))`
`=824 sec`
Rate `r_(1)=K [N_(2)O_(5)]`, If `V` is double the concentration becomes half.
`:. r_(2)=Kxx1/2[N_(2)O_(5)]`
`:. r_(1)/r_(2)=2/1`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 1|2 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 3A|2 Videos
  • DILUTE SOLUTION AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    P BAHADUR|Exercise Exercise 9 Advanced Numerical|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The first order rate constant for the decomposition of N_(2)O_(5) is 6.2 xx 10^(-4) sec^(-1) . The t_(1//2) of decomposition is

The first order rate constant for the decomposition of N_(2)O_(5) is 6.2 xx 10^(-4)s^(-1) . The half-life period for this decomposition is

The first order rate constant for the decomposition of N_(2)O_(5) is 6.2 xx 10^(-2)s^(-1) . The half-life period for this decomposition is

2N_(2)O_(5)to4NO_(2)+O_(2) . The rate of reaction in terms of N_(2)O_(5) will be

The first order rate constant for dissociation of N_(2)O_(5) is 6.2xx10^(-4)s^(-1) . The half-lite period (in s) of this dissociation will be

For the reaction 2N_(2)O_(5)(g) to 4NO_(2) (g) + O_(2)(g) , the rate of formation of NO_(2)(g) is 2.8 xx 10^(-3) Ms^(-1) . Calculate the rate of disapperance of N_(2)O_(5)(g) .