Home
Class 12
CHEMISTRY
For the first order reaction, the rate c...

For the first order reaction, the rate constant is `7.7xx10^(-2) sec^(-1)`. Calculate the time required for the initial concentration `1.5` mole of the reactant to be reduced to `0.75` mole.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
9

`t=2.303/K"log"([A_(0)])/([A])`
`=2.303/(7.7xx10^(-2))xx"log"1.5/0.75`
`=2.303/(7.7xx10^(-2))xx"log"2 ~~9 sec`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 1|2 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 3A|2 Videos
  • DILUTE SOLUTION AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    P BAHADUR|Exercise Exercise 9 Advanced Numerical|12 Videos