Home
Class 11
PHYSICS
A geo-stationary stellite orbits around ...

A geo-stationary stellite orbits around the earth in a circular orbit of radius 36,000km. Then, the time period of a spy stellite orbitting a few hundred km above the earth's surface `(R_(earth) = 6400km)` will approximately be

A

`1//2 hr`

B

` 1 hr`

C

`2 hr`

D

`4 hr`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

As, `T^(2) prop r^(3)`,
so `T_(2) = T_(1) ((r_(2))/(r_(1)))^(3//2) = 24 ((6400)/(36000))^(3//2) = 1.7 h`
For spy satellite the orbital radius, `r_(2)` is slightly greater than `R_(e). (~~ 6400 km)`,
So,`T_(s) gt T_(2)`, hence `T_(s) = 2 hr`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A geostationary satellite orbites around the earth in a circular orbit of radius 36000 km Then, the time period of a spy satellite orbiting a few hundred km above the earths surface (R_(e)=6400km) will approximately be

A geostationary satellite orbits around the earth in a circular orbit of radius 36,000 km. then the time period of a spy satellite orbiting a frw hundred km (600 km) above the earth's surface (R=6400 km) will approximately be

A geostationary satellite orbits around the earth in a circular orbit of radius 3600 km . Then the time period of satellite orbiting = 2600 km above the earth's surface (R_(earth) = 6400 km) will appoximetely be

A satellite has to revolve round the earth in a circular orbit of radius 8 xx 10^(3) km. The velocity of projection of the satellite in this orbit will be -

The time period of an earth stellite in circuarl orbit is independet fo

An artificial satellite is revolving around the earth in a circular orbit. Its velocity is one-third of the escape velocity. Its height from the earth's surface is (in km )

Satellite revolving around the earth at a height of 400 Km above the earth's surface has a time period of about

For a stellite orbiting close to the surface of earth the period of revolution is 84 min . The time period of another satellite orbiting at a geight three times the radius of earth from its surface will be

An artificial satellite revolves around the earth in circular orbit of radius r with time period T . The satellite is made to stop in the orbit which makes it fall onto the earth. Time of fall of the satellite onto the earth is given by