Home
Class 11
PHYSICS
A sonometer wire of length 1.5m is made ...

A sonometer wire of length `1.5m` is made of steel. The tension in it produces an elastic strain of `1%`. What is the fundamental frequency of steel if density and elasticity of steel are `7.7 xx 10^(3) kg//m^(3)` and `2.2 xx 10^(11) N//m^(2)` respectively ?

A

`188.5Hz`

B

`178.2Hz`

C

`200.5Hz`

D

`770Hz`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Here,`l=1.5m, (DeltaL)/(L)=1%, n=?`
`rho=7.7xx10^(3)kg//m^(3)` and `Y=2.2xx10^(11)N//m^(2)`
From `Y=(F)/(A(DeltaL//L))`
`F=YA((DeltaL)/(L))=2.2xx1^(11)Axx(1)/(100)=2.2Axx10^(9)`
From `v=(1)/(2l)sqrt((T)/(m))`
`v=(1)/(2l)sqrt((F)/(Axx1xxrho))=(1)/(2xx1.5)sqrt((2.2xx10^(9)A)/(Axx7.7xx10^(3)))`
`v=(10^(3))/(3)sqrt((2)/(7))=178.Hz`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OSCILLATIONS AND WAVES

    PRADEEP|Exercise integer type question|8 Videos
  • OSCILLATIONS AND WAVES

    PRADEEP|Exercise Assertion-Reason Type Questions|23 Videos
  • OSCILLATIONS AND WAVES

    PRADEEP|Exercise Multiple Choice Question-II|14 Videos
  • MATHEMATICAL TOOLS

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|5 Videos
  • PHYSICAL WORLD AND MEASUREMENT

    PRADEEP|Exercise Competiton Focus Jee Medical Entrance|18 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A steel wire of mass 3.16kg is streached to a tensite strain of 1xx10^(-3) . What is the elastic deforemaiton energy if density rho = 7.9 g//cc and Y = 2xx10^(11) N//m^(2)

Calculate the speed of longitudinal wave in steel. Young's modulus for steel is 3xx10^(10)N//m^(2) and its density 1.2xx10^(3)kg//m^(3)

A block of weight 100 N is suspended by copper and steel wires of same cross sectional area 0.5 cm^(2) and, length sqrt(3) m and 1m, respectively. Their other ends are fixed on a ceiling as shown in figure. The angles subtended by copper and steel wires with ceiling are 30^(@) and 60^(@) , respectively. If elongation in copper wire is (Delta l_(C)) and elongation in steel wire is (Delta l_(s)) , then the ratio (Delta l_(C))/(Delta l_(s)) is - [Young's modulus for copper and steel are 1 xx 10^(11) N//m^(2) and 2 xx 10^(11) N//m^(2) , respectively]

A rigid bar of mass 15 kg is supported symmetrically by three wires, each of length 2 m. The wires at the endpoints are made of copper and the middle one is made of steel. If the tension in each wire is the same, then the diameter of copper wire to the diameter of steel wire is ["Given, "Y_("copper")=1.1xx10^(11)"N m"^(-2) and Y_("steel")=1.9xx10^(11)"N m"^(-2)]

What is the radius of a steel sphere that wil float on water with exactly half the sphere submerged ? Density of steel is 7.9 xx 10^(3)kg//m^(3) and surface tension of water is 7 xx 10^(-2)N .

A piano string 1.5 m long is made of steel of density 7.7 xx 10^(3) kg//m^(3) and gamma = 2 xx 10^(11) N//m^(2) . It is maintained at a tension which produces an elastic strain of 1 % in the string . What is the fundamental frequency of transverse vibration of the string ?

Elastic limit of a particular steel wire is 2.5 xx 10^(10) N//m^(2) maximum strain to which the wire be subjected without losing elasticity is (Y_("steel") = 2 xx 10^(11) N//m^(2))

PRADEEP-OSCILLATIONS AND WAVES-JEE mains adv..(multiple choice quection)
  1. An open pipe is in resonance in 2nd harmonic with frequency f(1). Now ...

    Text Solution

    |

  2. The equation of a wave on a string of linear mass density 0.04 kgm^(-1...

    Text Solution

    |

  3. A sonometer wire of length 1.5m is made of steel. The tension in it pr...

    Text Solution

    |

  4. A train is moving on a straight track with speed 20ms^(-1). It is blow...

    Text Solution

    |

  5. A siren emitting a sound of frequency 800 Hz moves away from an observ...

    Text Solution

    |

  6. A source of sound S emitting waves of frequency 100 Hz and an observer...

    Text Solution

    |

  7. On the same path, the source and observer are moving such a way that t...

    Text Solution

    |

  8. A speed ign motorcyclist sees traffic ham ahead of him. He slows doen ...

    Text Solution

    |

  9. The frequencies of two tuning forks A and B are respectively 1.5% more...

    Text Solution

    |

  10. Two sound sources emitting sound each of wavelength lambda are fixed a...

    Text Solution

    |

  11. The identical piano wires kept under the same tension T have a fundame...

    Text Solution

    |

  12. A car sounding its horn at 480Hz moves towards a high wall at a speed ...

    Text Solution

    |

  13. A motor cycle starts from rest and accelerates along a straight path a...

    Text Solution

    |

  14. A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity de...

    Text Solution

    |

  15. Two sources of sound placed close to each other are wmitting progressi...

    Text Solution

    |

  16. A train moving at a speed of 220ms^-1 towards a stationary object emit...

    Text Solution

    |

  17. A uniform string of length L and mass M is fixed at both end while it ...

    Text Solution

    |

  18. An observer is moving with half the speed of light towards a stationar...

    Text Solution

    |

  19. Two cars moving in opposite directio approach each other with speed of...

    Text Solution

    |

  20. Two independent harmonic oscillators of equal mass are oscillating abo...

    Text Solution

    |