Home
Class 12
PHYSICS
At a hydroelectric power plant, the wate...

At a hydroelectric power plant, the water pressure head is at a height of 300 m and the water flow available is `100 m^(3) s^(-1)`. If the turbine generator efficiency is 60%, estimate the electric power available from the plant `(g = 9.8 ms^(-2))`.

Text Solution

Verified by Experts

Here, `h = 300 m, volume//sec, V = 100 m^(3) s^(-1), eta = 60%`, Electric power = ?, `g = 9.8 m//s^(2)`
Hydroelectric power = `("work")/("time") = ("force" xx "dist.")/("time") = Force xx velocity = ("Pressure" xx "area") xx "velocity"`
But `"area" xx "veloctiy" = "Volume/sec" = V` `:.` Hydroelectric power `= P xx C`
As efficincy is 60% , therefore Power available` = (60)/(100) PV = (3)/(5) (h rho g) V`, where `rho = 10^(3) kg//m^(3)`, for wate
`:. Power = (3)/(5) xx 300 xx 10^(3) xx 9.8 xx 100 = 1.764 xx 10^(8) W = 176.4 MW`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION & ALTERNATING CURRENT

    PRADEEP|Exercise Solved Examples (b)|1 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION & ALTERNATING CURRENT

    PRADEEP|Exercise Short Answer Qusetions|2 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    PRADEEP|Exercise Exercise|191 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    PRADEEP|Exercise II Focus multiple choice question|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In Koyna hydroelectric power station, water stored at a height of 600 metre fall on the turbine blades and the water flow avilable is 100 m^(3)//s . The efficiency of the turbine generator is 50%. What is the power available from the power station? [g=10 m//s^(2)]

A hydroelectric power plant produces energy from flowing water.

In a hydroelectric power plant more electrical power can be generated if water falls a greater height because :

A crane lifts a mass of 100 kg to a height of 10 m in 20 s. The power of the crane is (Take g = 10 m s^(-2) )

A crane lifts a mass of 100 kg to a height of 10m in 20s . The power of the crane is (Take g = 10 ms^(-2))

Water enter in a turbine at a speed of 500 m/s and leaves at 400 m/s. If 2xx10^(3)kg//s of water flows and efficiency is 75% then output power is