Home
Class 12
PHYSICS
In a plane e.m.wave, the electric field ...

In a plane e.m.wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency `2xx10^10Hz` and amplitude `45Vm^-1`.
(a) What is the wavelength of wave?
(b) What is the amplitude of the oscillating magnetic field?
(c) Show that the average energy density of the electric field `vecE` equals to the average energy density of the magnetic field `vecB`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(a) `1.5xx10^-2m (b) 1.5xx10^-7T`

(a) `lambda=c//v=3xx10^8//2xx10^(10)=1.5xx10^-2m`
(b) `B_0=E_0//c=45//(3xx10^8)=15xx10^-8T`
(c) Energy density in electric field,
`u_E=1/2 in_0E^2`
and energy density in magnetic field,
`u_B=1/(2mu_0)B^2`
Now, `u_E=1/2 in_0E^2=u_E=1/2 in_0(cB)^2`
`=1/2 in_0c^2B^2`
`=1/2 in_0 1/(mu_0in_0)B^2=1/(2mu_0)B^2=u_B`.
Hence, `u_E=u_B`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    PRADEEP|Exercise (C) Problems for practice|1 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    PRADEEP|Exercise Multiple choice questions|1 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    PRADEEP|Exercise Value based questions|5 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION & ALTERNATING CURRENT

    PRADEEP|Exercise Multiple Choice Questions|1 Videos
  • ELECTRONIC DEVICES

    PRADEEP|Exercise Fill in the Blanks|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a plane electromagnetic wave the electric field oscillates sinusoidally at a frequency 3xx10^10Hz and amplitude 50V//m . (a) What is the wavelength of the wave? (b) What is the amplitude of the oscillating magnetic field?

In a plane electromagnetic wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency of 2.0xx10^10 H_z and amplitude 48V_m^-1 (a) What is the wavelength o f the wave? (b) What is the amplitude of the oscillating magnetic field. (c) Show that the average energy density of the field E equals the average energy density of the field B.[c=3xx10^8 ms^-1] .

In a plane electromagnetic wave the electric field osciallates sinusoidally at a frequency of 2.0 xx 10^(10) and amplitude 48 m^(-1) (a) What is the wavelength of the wave (b) What is the amplitude of the oscillating magnetic field ? (c ) show that the average energy density of the vecE field equals to the average energy density of the vecB field . [ c= 3.0 xx 10^8 m s^(-1) ]

Show that the average energy density of the electric field vecE equals the average energy density of the magnetic field vecB , in electromagnetic waves.

In a plane electromagnetic wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency of 2xx10^(10)Hz and amplitude 48V//m . The wavelength of the wave will be-

In a plane electromagnetic wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency of 2.0xx10^(16)Hz and amplitude 48Vm^(-1) What is the amplitude of the oscillating magnetic field?

PRADEEP-ELECTROMAGNETIC WAVES-Exercise
  1. A laser beam has intensity 4.0xx10^14Wm^-2. Find the amplitudes of ele...

    Text Solution

    |

  2. Find the photon energy in (i) calories (ii) watt hour (iii) electron v...

    Text Solution

    |

  3. In a plane e.m.wave, the electric field oscillates sinusoidally at a f...

    Text Solution

    |

  4. A magnetic field in a plane e.m. wave is given by, By=3xx10^-7 sin[(1....

    Text Solution

    |

  5. An electric field in an e.m.wave is given by E=200 sin .(2pi)/lambda...

    Text Solution

    |

  6. A plane e.m. wave propagating in the x-direction has a wavelength 5.0 ...

    Text Solution

    |

  7. The magnetic field in a plane electromangnetic wave is given by B=(3...

    Text Solution

    |

  8. An observer is 1.8 m from an isotropic point light source whose power ...

    Text Solution

    |

  9. In a plane e.m. wave, the electric field oscillates withe amplitude 20...

    Text Solution

    |

  10. In a plane e.m. wave of frequency 1.5xx10^12Hz, the amplitude fo the m...

    Text Solution

    |

  11. A plane e.m. wave propagating in the x-direction has a wavelength 6.0 ...

    Text Solution

    |

  12. A plane e.m. wave propagating in the x-direction has a wavelength 5.5 ...

    Text Solution

    |

  13. A beam of light travelling along x-axis is described by the magnetic f...

    Text Solution

    |

  14. In a plane e.m. wave, the electric field varies with time having an am...

    Text Solution

    |

  15. The average energy flux of sunlight is 1.0 kW m^-2. This energy of rad...

    Text Solution

    |

  16. One requires 11eV of energy to dissociate a carbon monoxide molecule i...

    Text Solution

    |

  17. A linearly polarised electromagnetic wave given as E=E(0)haticos(kz-om...

    Text Solution

    |

  18. Light with an energy flux 20 W//cm^2 falls on a non-reflecting surface...

    Text Solution

    |

  19. The electric field intensity produced by the radiations coming from 10...

    Text Solution

    |

  20. If E and B represent electric and magnetic field vectors of the electr...

    Text Solution

    |