The diameter of the moon is `3.5 xx 10^3 km` and its distance from the earth is `3.8 xx 10^5 km`. It is viewed by a telescope which has `f_o = 4 m` and `f_e = 10 cm`. Find the angle subtended at the eye by the final image.
Text Solution
Verified by Experts
Here, `l = 3.5 xx 10^(3) km = 3.5 xx 10^(6)m`, `r = 3.8 xx 10^(5) km = 3.8 xx 10^(8)m` `f_(0) = 4m = 400 cm, f_(e) = 10 cm, beta = ?` `m = (f_(0))/(f_(e)) = (400)/(10) = 40` Also, `m = (beta)/(alpha)` `:. beta = m alpha = 40 xx ((l)/(r )) = 40 xx (3.5 xx 10^(6))/(3.8 xx 10^(8))rad` `= 36.84 xx 10^(-2) xx (180^(@))/(pi) = 21.1^(@)`
Topper's Solved these Questions
OPTICS
PRADEEP|Exercise Very short answer question|5 Videos
OPTICS
PRADEEP|Exercise very short answer questions|1 Videos
The diameter of the moon is 3.5 xx 10^3 km and its distance from the earth is 3.8 xx 10^5 km . It is viewed by a telescope which 10 cm . Find the angle subtended at the eye by the final image.
The diameter of the moon is 3.5 xx 10^(3)km and its distance from the earth is 3.8 xx 10^(5)km . It is viewed by a telescope which consists of two lenses of focal lengths 4m and 10 cm. Find the angle subtended at eye by the final image.
The diameter of the moon is 3.5xx10^(3)km and its distance from the earth is 3.8xx10^(5) km . It is seen by a telescope having the focal length of the objective and the eye-piece as 4m and 10cm respectively. The diameter of the image of the moon will be approximately
The diameter of the moon is 3.5 xx 10^(3) km and its distance from the earth is 3.8 xx 10^(5)km . It is seen through a telescope having focal lengths of objective and eye-piece as 4m and 10 cm respectively. Calculate (a) magnifying power of telescope (b) length of telescope tube and (c) anngular size of image of moon.
Diameter of the moon is 3.5xx10^(3)km and its distance from earth is 3.8xx10^(5)km .It is seen by a telescope whose objectives and eyepiece have focal lengths 4 mand 10cm respectively.The angular diameter fo the image of the moon will be nearly- (1) 5^(@) ,(2) 10^(@) ,(3) 20^(@) ,(4) 25^(@)
The diameter of the sun is 1.4 x 10^9m and its distance from the earth is 1.5 x 10^11 m . Find the radius of the image of the sun formed by a lens of focal length 20 cm.
If the diameter of the Sun is 1.4xx10^(9)m and that of Earth is 1.275xx10^(4)km. Compare the two.
The radius of the sun is 0.75xx10^(8)m and its distance from the earth is 1.5xx10^(11)m . Find the diameter of the image of the sun formed by a lens of focal length 40 cm
A telescope objective of focal length Im forms a real image of the moon 0.92cm in diameter. Calculate the diameter of the moon taking its mean distance from the earth to be 38xx10^(4) km If the telescope uses an eyepiece of 5cm focal length, what would be the distance between the two lenses for (i) the final image to be formed at infinity (ii) the final image(virtual) at 25 cm form eye.
Sun's diameter is 1.4 xx10^(9)m and its distance from the earth is 10^(11)m . The diameter of its image, formed by a convex lens of focal length 2m will be