The mean lives of a radioactive substance are 1620 years and 405 years for `alpha` emission and `beta` emission respectively. Find out the time during which three fourth of a sample will decay if it is decaying both by `alpha`-emission and `beta`-emission simultaneously. `(log_e4=1.386).`
Text Solution
Verified by Experts
Here, `tau_(alpha)=1620` years, `tau_(beta)=405"years"`. `t=? N=N_0-3/4N_0=(N_0)/4` If `lambda_(alpha)` and `lambda_(beta)` are decay constant of alpha and beta emission respectively, then, `lambda_(alpha)=1/(tau_(alpha))=1/1620yr^-1` `lambda_(beta)=1/(tau_(beta))=1/405yr^-1` Total decay constant `lambda=lambda_(alpha)+lambda_(beta)` `=1/1620+1/405=(5)/1620=1/324yr^-1` form `N=N_0e^(-lambda t)`, `1/4N_0=N_0e^(-lambdat)` `t=(log_e4)/lambda=1.386/(1//324)yr=449.1 years`
Topper's Solved these Questions
ATOMS AND NUCLEI
PRADEEP|Exercise (II) very short answer 16|1 Videos
ATOMS AND NUCLEI
PRADEEP|Exercise (I) Short Answer questions 1|1 Videos
COMMUNICATION SYSTEMS
PRADEEP|Exercise MODEL TEST PAPER-2|9 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
The mean lives of a radioactive substance are 1620 years and 405 years of alpha -emission and beta -emission respectively. Find out the time during which three-fourth of a sample will decay if it is decaying both by alpha -emission and beta -emission simultaneously.
The mean lives of an unstable nucleus in two different decay processes are 1620 yr and 405 yr, respectively. Find out the time during which three-fourth of a sample will decay.
The half lives of a radioactive sample are 30 years and 60 years from alpha - emission and beta - emission respectively If the sample decays both by alpha-emission and beta -emission simultaneously, the time after which, only one-fourth of the sample remain is
The mean lives of a radioactive substance are T^(1) and T^(2) for alpha- emission and beta- emission respectively. If it is decaying by both beta- emission and beta - emission simultaneously then find its mean life and decay constant ?
The half-lives of radioactive sample are 30 years and 60 years for two decay processes. If the sample decays by both the processes simultaneously. The time after which, only one-fourth of the sample will remain is
A radioactive material has mean lives of 1620 years and 660 years for alpha and beta emissions respectively the material decays by simultaneous alpha and beta emission. The time in which (1)/(4)th of the material remains intact is-
Half lives for alpha and beta emission of a radioacative materila are 16 years and 48 years respectively. When material decays giving alpha and beta emission simultaneously, time in which 3//4^(th) material decays is .
A radioactive material has mean lives of 1620 yr and 520 yr for alphaandbeta-"emission" , respectively. The material decays by simultaneous alphaandbeta-"emissions . The time in which 1/4th of the material remains intact is
The mean lives of a radioactive material for alpha and beta radiations are 1620 and 520 years respectively . The material decays simultaneously for alpha and beta radiations. The time after which one fourth of the material remains undecayed in -
PRADEEP-ATOMS AND NUCLEI-Assertion- Reason type question 12