Home
Class 12
PHYSICS
A fax message is to be sent from Delhi t...

A fax message is to be sent from Delhi to washington via a geostationary satellite. Calculate the minimum time delay between
the dispatch and its getting received. Take
height of the geostationary satellite = 36000
km.

Text Solution

Verified by Experts

Distance to be travelled by fax message
`S = 2h = 2 xx 36000 km = 72000 km`.
Time delay `= S/c = (72000 xx 1000 m)/(3 xx 10^8 m//s) = 0.245s` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • COMMUNICATION SYSTEMS

    PRADEEP|Exercise Short A/Q (3 marks)|8 Videos
  • COMMUNICATION SYSTEMS

    PRADEEP|Exercise Long answer questions|3 Videos
  • ATOMS AND NUCLEI

    PRADEEP|Exercise Assertion- Reason type question 12|1 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    PRADEEP|Exercise Problems for Practice (B)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A fax message is to be sent from Delhi to Washington via a geostationary satellite. The minimum distance between the dispatch and its getting received is (Take height of the geostationary satellite=36000km)

find the minimum colatitude which can directly receive a signal from a geostationary satellite.

Derive expression for the orbital velocity of a satellite and its time period. What is a geostationary satellite. Obtain the expression for the height of the geostationary satellite.

Satellite is revolving around earth. If its height is increased to four times the height of geostationary satellite, what will become its time period ?

Consider earth satellites in circular orbits. A geostationalry satellite must be at a height of about 36000 km from the earth's surface. Will any satellite moving at this height be a geostationary satellite? Will any satelite moving at this eight have a time period of 24 hours?

A satellite revolves in the geostationary orbit but in a direction east to west. The time interval between its successive passing about a point on the equator is: