Home
Class 12
PHYSICS
An e.m.f. E=4cos(1000t)volt is applied t...

An e.m.f. `E=4cos(1000t)`volt is applied to an `LR` circuit of inductance `3mH` and resistance `4ohm`. The amplitude of current in the circuit is

A

`8A`

B

`4A`

C

`0.8A`

D

0.4 A

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`e_(0)=4V,X_(L)=omegaL=3Omega`
`Z=sqrt(R^(2)+X_(L)^(2))=5Omega`
`I_(0)=(e_(0))/(Z)=(4)/(5)=0.8A`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    NIKITA PUBLICATION|Exercise MCQ|314 Videos
  • ELECTRONS AND PHOTONS

    NIKITA PUBLICATION|Exercise MCQs|162 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An A.C. voltage V=5cos(1000t)V is applied to an L-R series circuit of inductance 3 mH and resistance 4Omega . The value of the maximum current in the circuit is ……………. A.

An L-R circuit consists of an inductance of 8mH and a resistance of 4 Omega . The time constant of the circuit is :-

An e.m.f. of 15 volt is applied in a circuit containing 5 henry inductance and 10 ohm resistance. The ratio of the current at time t=oo and at t=1 second is

An alternating e.m.f. E=10sqrt(2) sin omega volt is applied to a circuit containing a pure inductance L and a resistance and voltage acros the resistance is 6 v between the current and potential difference in this circuit is

An e.m.f. E = 200 sin 377 t volt is applied across an inductance L having a resistance of 1.0 ohm. The maximum current is found to be 10 A. Find the value of L.

An alternating e.m.f. given by e=200 sin 50 t is applied to a circuit containing only a resistance of 50 Omega . What is the value of r.m.s. current in the circuit?

In a LR circuit of 3 mH dinductance and 4 Omega resistance, emf E=4cos 1000t volt is applied. The amplitude of current is

A circuit consists of 3 ohm resistance and 4 ohm reactance The power factor of the circuit is

" A circuit consists of "3" ohm resistance and "4" ohm reactance The power factor of the circuit is "

An e.m.f. E =E_(0) cos omega t is applied to a circuit containing L and R in series. If X_(L)=R , then the power dissipated in the circuit is given by

NIKITA PUBLICATION-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-MCQs
  1. In an LCR series circuit the capacitance is changed from C to 4C For t...

    Text Solution

    |

  2. The reactance of an inductor at 50 Hz is 100Omega. If the frequency is...

    Text Solution

    |

  3. An e.m.f. E=4cos(1000t)volt is applied to an LR circuit of inductance ...

    Text Solution

    |

  4. The magnetic flux associated with a coil changes from zero to 5xx10^(-...

    Text Solution

    |

  5. A coil having 50 turns and an area of 800 cm^(2) is held with its plan...

    Text Solution

    |

  6. The horizontal telegraph wire 100 m long, oriented along magnetic east...

    Text Solution

    |

  7. A coil of effective area 4m^(2) is placed with its plane perpendicular...

    Text Solution

    |

  8. A coil having an area of 0.4 m^(2) and 100 turns is kept perpendicular...

    Text Solution

    |

  9. A square wire loop with sides 0.5 m is placed with its plane perpendic...

    Text Solution

    |

  10. A meter gauge train runs northwards with a constant speed of 22 m/s on...

    Text Solution

    |

  11. The axle of a railway engine is of length 150 cm. the engine oves with...

    Text Solution

    |

  12. A vertical metal rod of length 1.5 m is at rest in the earth's magneti...

    Text Solution

    |

  13. A vertical metal rod 1 m long performs linear SHM at right angles to B...

    Text Solution

    |

  14. A vertical metal rod of length 1 m moves at right angles to its length...

    Text Solution

    |

  15. A metal rod of length 0.5 m rotates at a uniform angular speed about o...

    Text Solution

    |

  16. A coil of 500 turns and mean radius 10 cm makes 3000 rotations per min...

    Text Solution

    |

  17. A coil of 1000 turns each of area 1.2m^(2) is rotating about an axis i...

    Text Solution

    |

  18. An alternating emf, e=200 sin omegat is applied to a lamp, whose filam...

    Text Solution

    |

  19. When an alternating emf, e=300 sin 100pit volt is applied across a bul...

    Text Solution

    |

  20. An alternating emf of peak value 350 V is applied across an a.c. ammet...

    Text Solution

    |