Home
Class 11
PHYSICS
A rifle with a muzzle velocity of 100m//...

A rifle with a muzzle velocity of `100m//s` shoots a bullet at small target `30m` away in the same horizontal line. How high above the traget must the gun be aimed so that the bullet will hit the target. (Hint: use small angle approximation.)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`h = 0.45m`

`30 = (u6(2)sin 2 theta)/(g) rArr 30 xx 10 - 100^(2) sin 2 theta`
`sin 2 theta = 0.03 rArr 2 theta = 0.03`
`theta = 0.015 rArr tan theta = 0.015`
`(h)/(30) = 0.015 rArr h = 0.45 m`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bulley with muzzle velocity 100 m s^-1 is to be shot at a target 30 m away in the same horizontal line. How high above the target must the rifle be aimed so that the bullet will hit the target ? .

A bullet with muzzvelocity 100 m/s is to be shot at a target 30 m away in the horizontal line .How high above the target must the renaimed so that the bullet will hit the target?

A ball with projection velocity 10 m//s is to hit a target 6 m away in the same horizontal line. How high above the target must the ball be aimed so that the ball will hit the target ? (tan 18.5^(@) = 1//3, tan 71.5^(@) = 3)

A rifle shoots a bullet with a muzzle velocity of 400 m s^-1 at a small target 400 m away. The height above the target at which the bullet must be aimed to hit the target is (g = 10 m s^-2) .

A rifle that shoots bullets at 460 m/s is to be aimed at a traget 45.7 m away. If the center of the target is level with the rifle, how high above the target must the rifle barrel be pointed so that the bullet hits dead center?

A cannon and a target are 5.0 km apart on the same horizontal plane. How long will the shell, launched with a velocity of 240 m s^(-1) , take to reach the target ? (g=10 ms^(-2))

A gun can shoot a bullet upto a maximum horizontal range R .If the target is at a horizontal distance (sqrt(3)R)/2 , at what elevation angle the gun should be held to hit the target?

A 10.0-g bullet traveling horizontally at 755 m/s strikes a stationary target and stops after penetrating 14.5 cm into the target. What is the average force of the target on the bullet ?