Home
Class 11
PHYSICS
A man can throw a stone with initial spe...

A man can throw a stone with initial speed of `10m//s`. Find the maximum horizontal distance to which he can throw the stone in a room of height h m for:
(i) `h = 2m` and (ii) `h = 4m`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(i) `4sqrt(6)` (ii) `10m`

for maximum horizontal rnage `theta = 45^(@)` for `theta = 45^(@)` max.
height achieved `= (u^(2)sin^(2) theta)/(2g) = (10^(2)sin6(2)45^(@))/(2xx10) = 2.5m`
(i) Since height of room `= 2m` which is less than height found above
`h = (u^(2)sin^(2)theta)/(2g) rArr 2 = (10^(2)sin^(2) theta)/(2xx10)`
`rArr sin theta = sqrt((2)/(3)) & cos theta = sqrt((3)/(5))`
`R = (u^(2)sin 2 theta)/(g) rArr R = (u^(2)2sin theta cos theta)/(g) = 4sqrt(6)m`
(ii) `theta = 45^(@)` so `R = (u^(2)sin 2 theta)/(g)`
`rArr R = (10^(2) xx sin 90^(@))/(g) rArr R = 10m`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A boy can throw a stone up to a maximum height of 10 m. The maximum horizontal distance that the boy can throw the same stone up to will be:

A boy can throw a stone up to a maximum height of 10 m. The maximum horizontal distance that the boy can throw the same stone up to will be

A person can throw a stone to a maximum height of h meter. The maximum distance to which he can throw the stone is:

The greatest height to which a man can throw a stone is h. The greatest distance upto which he can throw the same stone is _____.

A person can throw a stone to a maximum distance of h meter. The greatest height to which he can throw the stone is:

A man can throw a stone R m away: (a) What is the maximum height to which the stone will rise? (b) How high can the person throw the stone?

A horizontal electric wire is stretched at a height h = 10 m above the ground. A boy standing on the ground can throw a stone at a speed u = 20 ms^(–1) . Find the maximum horizontal distance x at which a bird sitting on the wire can be hit by the stone.

A cricketer can throw a ball to maximum horizontal distance of 160 m. Calculate the maximum vertical height to which he can throw the ball. Given g=10ms^(-2) .