Home
Class 11
CHEMISTRY
An organic compound contains carbon, hyd...

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave`C,38.71%` and `H,9.67%`. The empirical formula of the compound would be `:`

A

`CH_(2)O`

B

`CHO`

C

`CH_(4)O`

D

`CH_(3)O`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

`C=(38.7)/(12)=3.22=(3.22)/(3.22)=1`
`H=(9.67)/(1)=9.67=(9.67)/(3.22)=3`
`O=(51.63)/(16)=3.22=(3.22)/(3.22)=1`
`:.` Empirical formula is `CH_(3)O`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CLASSIFICTION, PURIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    A2Z|Exercise Assertion-Reasoning Questions|5 Videos
  • CLASSIFICTION, PURIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|30 Videos
  • CLASSIFICTION, PURIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    A2Z|Exercise Section B - Assertion Reasoning|19 Videos
  • CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND PERIODICITY OF PROPERTIES

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|30 Videos
  • ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its chemical analysis gave C, 38.71% and H, 9.67%. The empirical formula of compound would be

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave C=38.71%,H, 9.67% and O=51.62% . The empirical formula of the compound would be:

An organic compound contains C, H , and O . Its elemental analysis gave C(38.71%) and H (9.67%) . The empirical formula of the compound will be

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. If the ratio percentage of C and H is 6:1 calculate the simplest formula of the compound, given that one molecule of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the carbon and hydrogen atoms in it to CO_2 and H_2O

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. IF the percentage of C: the percentage of H=6:1 , calculate the simplest formula of the compound, given that one molecule of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the corbon and hydrogen atoms in it to CO_2 and H_2O

An organic compound on analysis gave C=39.9 % ,H= 6.7 % and O =53.4 % .The empricial formula of the compound is

An organic compound contains C=40%,H=6.67% and O=53.33% .The empirical formula of compound would be

A2Z-CLASSIFICTION, PURIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS-AIPMT/NEET/AIIMS Problem
  1. Which one is not in IUPAC system ?

    Text Solution

    |

  2. The IUPAC name of si

    Text Solution

    |

  3. An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elementa...

    Text Solution

    |

  4. In the hydrocarbon, underset(6)(C)H(3)-underset(5)(C)H=underset(4)(C...

    Text Solution

    |

  5. The IUPAC name of the compound having the formula CH-=C-CH=CH(2) is

    Text Solution

    |

  6. The IUPAC name of the compound CH(3)CH=CHC-=CH is

    Text Solution

    |

  7. The LaSSaigen's extract is boiled with conc. HNO(3) while testing for...

    Text Solution

    |

  8. The correct IUPAC name of the compound, is

    Text Solution

    |

  9. Which nomenclature is not according to IUPAC system?

    Text Solution

    |

  10. Structure of the compound whose IUPAC name is 3-ethyl-2-hydroxy-4-meth...

    Text Solution

    |

  11. The structure of isobutyl group in an organic compound is

    Text Solution

    |

  12. In Duma's method for estimation of nitrogen. 0.25 g of an organic comp...

    Text Solution

    |

  13. The most suitable method of separation of a mixture of ortho and para ...

    Text Solution

    |

  14. The IUPAC name of the compound is :

    Text Solution

    |

  15. Which of the following molecules represents the order of hybridisation...

    Text Solution

    |

  16. What hybrid orbitals will form the following compound H(3)C-CH=CH-CH(2...

    Text Solution

    |

  17. Empirical formula of a compound is CH(2)O and its vapour density is 30...

    Text Solution

    |

  18. An organic compound containing C,H and N have the percentage 40,13.33 ...

    Text Solution

    |

  19. If a compound on analysis was found to contain C=18.5%, h=1.55%,Cl=55....

    Text Solution

    |

  20. 0.2595 g of an organic substance in a quantitative analysis yielded 0....

    Text Solution

    |