Home
Class 12
PHYSICS
60muF capacitor to a 110 V, 60 Hz ac sup...

`60muF` capacitor to a 110 V, 60 Hz ac supply. Determine the rms value of the current in the circuit. What is the net power absorbed by the circuit over a complete cycle?

Text Solution

Verified by Experts

`I_(rms)=V_(rms)/X_C`
where, `X_C=1/(2pifC)=1/(2pitimes60times60times10^-6)Omega`
and `V_(rms)=110V`
`thereforeI_(rms)=110(2pitimes60times60times10^-6)A=2.49A`
The net power absorbed is zero as in case of a ideal capacitor there is no power loss.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise NCERT TEXTBOOK QUESTIONS WITH ANSWER HINT (MCQ-1)|4 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise NCERT TEXTBOOK QUESTIONS WITH ANSWER HINT (MCQ-2)|4 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise HIGH ORDER THINKING SKILL (HOTS) QUESTIONS|13 Videos
  • CHHAYA PUBLICATION|Exercise EXAMPLE|1 Videos
  • ATOM

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|18 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A series LCR circuit with R=20 Omega , L=1.5 H and C=35 muF is connected to a variable frequency 200 V ac supply. When the frequency of the supply equals the natural frequency of the circuit, what is the average power transferred to the circuit in one complete cycle?

A circuit containing a 80 mH inductor and a 60muF capacitor in series is connected to a 230 V , 50 Hz supply. The resistance of the circuit is negligible. What is the total average power absorbed by the circuit?

A circuit containing a 80 mH inductor and a 60muF capacitor in series is connected to a 230 V , 50 Hz supply. The resistance of the circuit is negligible. What is the average power transferred to the capacitor?

Find the r.m.s. value of alternating current over a complete cycle.

An ac source is connected in series with an inductor of 5H and a resistor of 1000Omega . The rms value of voltage of the source is 100 V and the frequency of the source is 50cps. What is the rms value of the current in the circuit? What is the phase difference of the voltage and the current in the circuit? What is the power dissipated in the circuit?

When an ac source is connected to an ideal capacitor, show that the average power supplied by the source over a complete cycle is zero.

CHHAYA PUBLICATION-ALTERNATING CURRENT -NCERT TEXTBOOK QUESTIONS WITH ANSWER HINT
  1. 60muF capacitor to a 110 V, 60 Hz ac supply. Determine the rms value o...

    Text Solution

    |

  2. Determine the resonant frequency omegarof a series LCR circuit with L=...

    Text Solution

    |

  3. A charged 30muF capacitor is connected to a 27mH inductor. What is t...

    Text Solution

    |

  4. A charged 30muF capacitor is connected to a 27mH inductor. If the in...

    Text Solution

    |

  5. A series LCR circuit with R=20Omega , L=1.5 H and C=35muF is connected...

    Text Solution

    |

  6. A radio can tune over the frequency range of a portion of MW broadcas...

    Text Solution

    |

  7. A series LCR circuit is connected to a variable frequency 230 V source...

    Text Solution

    |

  8. A series LCR circuit is connected to a variable frequency 230 V source...

    Text Solution

    |

  9. A series LCR circuit is connected to a variable frequency 230 V source...

    Text Solution

    |

  10. An LC circuit has L =20 mH , C=50muF and initial charge 10 mC the resi...

    Text Solution

    |

  11. An LC circuit has L =20 mH , C=50muF and initial charge 10 mC the resi...

    Text Solution

    |

  12. An LC circuit has L =20 mH , C=50muF and initial charge 10 mC the resi...

    Text Solution

    |

  13. An LC circuit has L =20 mH , C=50muF and initial charge 10 mC the resi...

    Text Solution

    |

  14. An LC circuit has L =20 mH , C=50muF and initial charge 10 mC the resi...

    Text Solution

    |

  15. A coil of inductance 0.50 H and resistance 100Omega is connected to a ...

    Text Solution

    |

  16. A coil of inductance 0.50 H and resistance 100Omega is connected to a ...

    Text Solution

    |

  17. A coil of inductance 0.50 H and resistance 100Ω is connected to a 240 ...

    Text Solution

    |

  18. A coil of inductance 0.50 H and resistance 100Omega is connected to a ...

    Text Solution

    |

  19. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60muF capacitor in series ...

    Text Solution

    |

  20. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60muF capacitor in series ...

    Text Solution

    |