Home
Class 9
PHYSICS
How many kilogram weight will a man work...

How many kilogram weight will a man working at the power of 100 W be able to rise at a constant speed of 1 m/s vertically ? (Given g `=10 m//s^(2))`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
10 kg
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Power required to raise a mass of 120 kg vertically upwards at a velocity of 4.5 m*s^(-1) is

How much water per minute a pump of power 2 kW can reise to a height of 10 m ? (g=10 m//s^(2))

A railway engine of mass 12,000 kg is moving at constant speed of 5m*s^(-1) up an inclined of 15^@ . Calculate the power of the engine. Given g=9.8 m*s^(-2) .

A balloon is at a height of 40 m and is ascending with a velocity of 10 "m.s"^(-1) . A bag of 5 kg weight is dropped from it. When will the bag reach the surface of the earth? Given g = 10 "m.s"^(-2) .

A boy of mass 40 kg is climbing a vertical pole at a constant speed. If the coefficient of friction between his palms and the pole is 0.8 and g=10m//s^2 , the horizontal force that he is applying on the pole is