Home
Class 12
PHYSICS
The density of uranium nucleus is approx...

The density of uranium nucleus is approximately , `m_p=1.67xx10^(-27)` kg .

A

`10^20 kg. m^(-3)`

B

`10^17 kg. m^(-3)`

C

`10^14 kg. m^(-3)`

D

`10^11 kg. m^(-3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Density of all nuclei is almost the same and its magnitude, `rho ~~ 10^14 g. cm^(-3) = 10^17 kg. m^(-3)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC NUCLEUS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise NCERT TEXTBOOK QUESTIONS|15 Videos
  • ATOMIC NUCLEUS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise NCERT EXEMPLAR QUESTION|6 Videos
  • ATOMIC NUCLEUS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SECTION RELATED QUESTIONS|54 Videos
  • ATOM

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|18 Videos
  • CAPACITANCE AND CAPACITOR

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The approximate value of the density of uranium nucleus (m_p=1.67xx10^(-27)kg ) is

How many would be reqruied to make 1 kg? m_(p)=1.67xx10^(-7)kg

The velocity of a proton is 10^3 ms^-1 and mass of it is 1.67 xx10^(-27) kg , determine the Wavelength of that proton particle in nanometer unit (h = 6.63 xx 10^(-34) Js)

The mass of a proton or a neutron is nearly 1.67xx10^(-24) g . What is its equivalent energy in MeV ?

A proton is accelerated to a velocity of one tenth times that of the velocity of light. If the uncertainty in the determination of its velocity be +-0.5% , calculate the uncertainty in locating its position. [mass of proton =1.675xx10^(-27)kg ].

For a nucleus which is nearly spherical in shape r=r_0 A^(1/3) , where r is the radius and A is the mass number and r_0 is a constant of value 1.2xx10^(-15) m. If the mass of the neutrons and protons are equal and equal to 1.67xx10^(-27) kg, prove that density of the nucleus is 2.3xx10^14 times the density of water.

The frequency of a cyclotron is 10 MHz. The kinetic energy acquired by a proton by this cyclotron is 20.6 MeV. What is the radius (in m) of the two dees of the cyclotron? Mass of proton =1.67xx10^(-27)kg .

Calculate the density of flourine nucleus supposing that the shape of the nucleus is spherical and its radius is 5 xx 10^(-13) . (Mass of F = 19 amu)

In a cyclotron the frequency of alternating current is 12 MHz and the radii of its dee is 0.53m . What should be the operating magnetic field to accelerate protons ? Given mass of proton =1.67xx10^(-27) kg and charge =+1.6xx10^(-19)C .

A proton obliquely enters a uniform magnetic field of 0.5 T. It the component of its velocity along and perpendicular to the direction of the magnetic field are 1.5xx10^(5)m.s^(-1) and 2xx10^(5)m.s^(-1) , respectively, calculate the radius of the helical path followed by the proton ant its pitch. [m=1.67xx10^(-27)kg,e=1.6xx10^(-19)C]