Home
Class 12
PHYSICS
The displacement of a particle performin...

The displacement of a particle performing a S.H.M is given by x=0.25 "cos"`[8 pi t+(pi)/(3)]`. The frequency of S.H.M. is

A

2 Hz

B

4 Hz

C

6 Hz

D

8 Hz

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`x=0.25 "cos"[8pi t+(pi)/(3)], omega =2pi f=8 pi therefore f=4 Hz`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETISM

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP|15 Videos
  • ROTATIONAL MOTION

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP - 3|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Kinetic energy of a particle performing S.H.M.

Kinetic energy of the particle performing S.H.M. is

The amplitude of particle performing S.H.M. is

The displacement of a particle performing a S.H.M. is given by x=0.5 "sin" 100 pi (t + 0.05) , where x is in metres and t is in second. Its periodic time in second is

The displacement of a particle executing S.H.M. is given by x = 0.34 sin (300 t + 0.68)m. Then its frequency is

The displacement of a particle making S.H.M. is given by x=6cos(100t+(pi)/(4))m then the frequency is

The displacment of particle performing a linear S.H.M. is given by x=5 "sin" (8pi+pi//3) , where x is in metre and t is in second. The frequency and period of S.H.M. are given by

The displacement of a particle performing S.H.M. is given by x=10 "sin"(omega t+ alpha) metre. If the displacement of the particle is 5m, then the phase of S.H.M. is

The displacement of a particle performing a S.H.M. is given by x =12 "cos" (omega t + alpha) cm . If at time t, the displacement of the particle is 6 cm, them the phase of the particle at that instant is

MARVEL PUBLICATION-OSCILLATIONS-MCQ
  1. The amplitude and the time period in a S.H.M. is 0.5 cm and 0.4 sec re...

    Text Solution

    |

  2. A body of mass 1 gram executes a linear S.H.M. of period 1.57 s. If it...

    Text Solution

    |

  3. The displacement of a particle performing a S.H.M is given by x=0.25 "...

    Text Solution

    |

  4. A linear harmonic oscillator starts from rest at time t=0. After time ...

    Text Solution

    |

  5. The displacment of particle performing a linear S.H.M. is given by x=5...

    Text Solution

    |

  6. A particle performs a linear S.H.M. of period 3 second. The time taken...

    Text Solution

    |

  7. The acceleration of a particle performing a linear S.H.M. is 16 cm//s^...

    Text Solution

    |

  8. A particle performs a S.H.M. of amplitude 10 cm and period 12s. What i...

    Text Solution

    |

  9. A particle executes a linear S.H.M. of amplitude A and period T. It st...

    Text Solution

    |

  10. The maximum speed of a particle performing a linear S.H.M. is 0.16 m/s...

    Text Solution

    |

  11. The maximum displacement of a particle executing a linear S.H.M. is 5 ...

    Text Solution

    |

  12. The displacement at an ins"tan"t t, of a particle executing a linear S...

    Text Solution

    |

  13. The amplitude of oscillation of a particle executing a linear S.H.M. i...

    Text Solution

    |

  14. The acceleration of a particle performing a S.H.M. is 0.12 m//s^(2), w...

    Text Solution

    |

  15. The velocity of a particle executing a S.H.M. of frequency 10 oscillat...

    Text Solution

    |

  16. The maximum acceleration of a body moving is SHM is a(0) and maximum v...

    Text Solution

    |

  17. What is the displacement of a SHM particle of amplitude 3 cm, where it...

    Text Solution

    |

  18. The equation of displacement of a particle performing a S.H.M. is x=0....

    Text Solution

    |

  19. The displacement of a linear simple harmonic oscillator is given by y ...

    Text Solution

    |

  20. The ins"tan""tan"cous acceleration (a) of a particle executing a linea...

    Text Solution

    |