Home
Class 12
PHYSICS
if the de broglie wavelength of an elect...

if the de broglie wavelength of an electron is 0.3 nanometre, what is its kinetic energy ?
`[h=6.6xx10^(-34) Js, m=9xx10^(-31)kg, 1eV = 1.6xx10^(-19) J]`

A

1.68 eV

B

168 eV

C

16.8 eV

D

0.168 eV

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`lamda = (h)/(sqrt(2mE)) therefore lamda^2 = (h^2)/(2mE)`
`therefore E = (h^2)/(2mlamda^2) = ((6.6xx10^(-34))^2)/(2xx9xx10^(-31)xx(0.3xx10^(-9))^2)`
`therefore E = (6.6xx6.6xx10^(-68))/(18xx3xx3xx10^(-51)xx1.6xx10^(-19)) eV`
`E = 16.8 eV`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMS, MOLECULES AND NUCLEI

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP|30 Videos
  • CIRCULAR MOTION

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP-20|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 120 e V is ("Given h"=6.63xx10^(-34)Js,m_(e)=9xx10^(-31)kg,1e V=1.6xx10^(-19)J)

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J .

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

The de-Broglie wavelength of an electron is 600 nm . The velocity of the electron is: (h = 6.6 xx 10^(-34) J "sec", m = 9.0 xx 10^(-31) kg)

Calculate the (a) momentum and (b) de-Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56V. Given, h=6.63xx10^(-34)Js, m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, e=1.6xx10^(-19)C .

The de-Broglie wavelength of an electron is 66 nm. The velocity of the electron is [h= 6.6 xx 10^(-34) kg m^(2)s^(-1), m=9.0 xx 10^(-31) kg]

Photon having energy equivalent to the binding energy of 4th state of He^(+) ion is used to eject an electron from the metal with KE/2eV . If electron is further accelerated through a potential difference of 4V then the minimum value of de Broglie wavelength associated with the electron is : (h = 6.6 xx 10^(-34) J-s , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg . 1 eV = 1.6 xx 10^(-19) J )

The de broglie wavelength of an electron moving with a speed of 6.6xx10^5 m//s is of the order of (h=6.6xx10^(-34) Js " and " m_e = 9xx10^(-31) kg)

Calculate the de-Broglie wavelength of an electron of kinetic energy 100 eV. Given m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, h=6.62xx10^(-34)Js .

Calculate the speed of the electron in the first Bohr orbit given that h=6.6xx10^(-34) Js, m=9.11xx10^(-31) kg and e=1.603xx10^(-19) C .

MARVEL PUBLICATION-ATOMS, MOLECULES AND NUCLEI -TEST YOUR GRASP
  1. if the de broglie wavelength of an electron is 0.3 nanometre, what is ...

    Text Solution

    |

  2. According to Rutherford's atom model, the electrons revolving round th...

    Text Solution

    |

  3. The velocity of an electron in the first Bohr orbit of hydrogen atom i...

    Text Solution

    |

  4. The radius of the orbital of electron in the hydrogen atom 0.5 Å. The ...

    Text Solution

    |

  5. The radius of hydrogen atom in its ground state is 5.3 xx 10^-11 m. Af...

    Text Solution

    |

  6. In hydrogen atom, if the difference in the energy of the electron in n...

    Text Solution

    |

  7. The series limit of Balmer series is 6400 Å. The series limit of Pasch...

    Text Solution

    |

  8. An electron jumps from the 3rd orbit to the ground orbit in the hydrog...

    Text Solution

    |

  9. If the following atoms and molecylates for the transition from n = 2 t...

    Text Solution

    |

  10. The diagram shows the energy levels for an electron in a certain atom....

    Text Solution

    |

  11. The de-Broglie wavelength of a particle having a momentum of 2xx10^(-2...

    Text Solution

    |

  12. What will be the ratio of de - Broglie wavelengths of proton and alpha...

    Text Solution

    |

  13. de-Broglie wavelength associated with an electron accelerated through ...

    Text Solution

    |

  14. An electtron and a photon have same wavelength . If p is the moment of...

    Text Solution

    |

  15. An X ray tube is operated at an accelerating potential of 40 kV. What ...

    Text Solution

    |

  16. A The wavelength of the Kalpha line ofthe characteristic X rays emitt...

    Text Solution

    |

  17. In the following reaction. .12 Mg^24 + .2He^4 rarr .14 S i^X +.0 n^1...

    Text Solution

    |

  18. The radius of germanium (Ge) nuclide is measured to be twice the radiu...

    Text Solution

    |

  19. The binding energy per nucleon is maximum in the case of.

    Text Solution

    |

  20. The binding energy per nucleon of O^16 is 7.97 MeV and that of O^17 is...

    Text Solution

    |

  21. In any fission the ratio ("mass of fission produts")/("mass of paren...

    Text Solution

    |