Home
Class 12
PHYSICS
If an electron has an energy such that i...

If an electron has an energy such that its de Broglie wavelength is `5500 Å`, then the energy value of that electron is `(h= 6.6 xx 10^(-34))` Js, `m_( c) = 9.1 xx 10^(-31)` kg

A

`8 xx 10^(-20)` J

B

`8 xx 10^(-10)` J

C

8 J

D

`8 xx 10^(-25)` J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMS, MOLECULES AND NUCLEI

    TARGET PUBLICATION|Exercise Evaluation test|19 Videos
  • ATOMS, MOLECULES AND NUCLEI

    TARGET PUBLICATION|Exercise Critical Thinking|62 Videos
  • CIRCULAR MOTION

    TARGET PUBLICATION|Exercise EVALUATION TEST|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The de-Broglie wavelength of an electron is 600 nm . The velocity of the electron is: (h = 6.6 xx 10^(-34) J "sec", m = 9.0 xx 10^(-31) kg)

The de-Broglie wavelength of an electron is 66 nm. The velocity of the electron is [h= 6.6 xx 10^(-34) kg m^(2)s^(-1), m=9.0 xx 10^(-31) kg]

Photon having energy equivalent to the binding energy of 4th state of He^(+) ion is used to eject an electron from the metal with KE/2eV . If electron is further accelerated through a potential difference of 4V then the minimum value of de Broglie wavelength associated with the electron is : (h = 6.6 xx 10^(-34) J-s , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg . 1 eV = 1.6 xx 10^(-19) J )

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

The kinetic energy of an electron is 5 eV . Calculate the de - Broglie wavelength associated with it ( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg)

The de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 120 e V is ("Given h"=6.63xx10^(-34)Js,m_(e)=9xx10^(-31)kg,1e V=1.6xx10^(-19)J)

An electron is accelerated under a potential difference of 64 V, the de-Brogile wavelength associated with electron is [e = -1.6 xx 10^(-19) C, m_(e) = 9.1 xx 10^(-31)kg, h = 6.623 xx 10^(-34) Js]

TARGET PUBLICATION-ATOMS, MOLECULES AND NUCLEI -Competitive Thinking
  1. If the kinetic energy of a free electron doubles , its de - Broglie wa...

    Text Solution

    |

  2. If the kinetic energy of the particle is increased to 16 times its pre...

    Text Solution

    |

  3. If an electron has an energy such that its de Broglie wavelength is 55...

    Text Solution

    |

  4. If the momentum of an electron is changed by Delta p , then the de - B...

    Text Solution

    |

  5. What is the de-Broglie wavelength associated with an electron moving w...

    Text Solution

    |

  6. Calculate de Broglie wavelength associated with an electron, accelerat...

    Text Solution

    |

  7. The potential difference V required for accelerating an electron to ha...

    Text Solution

    |

  8. An electron of mass m has de broglie wavelength lamda when accelerated...

    Text Solution

    |

  9. Find the de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 1...

    Text Solution

    |

  10. An electron accelerated through a potential of 10,000 V from rest has ...

    Text Solution

    |

  11. A proton and an alpha-particle are accelerated through same potential ...

    Text Solution

    |

  12. Electrons with de- Broglie wavelength lambda fall on the target in an ...

    Text Solution

    |

  13. In Davisson-Germer experiment the decrease of the wavelength of the el...

    Text Solution

    |

  14. In experiment of Davisson-Germer, emitted electron from filament is ac...

    Text Solution

    |

  15. The largest distance between the interatomic planes of crystal is 10^(...

    Text Solution

    |

  16. An electron in a hydrogen atom undergoes a transition from higher ener...

    Text Solution

    |

  17. Hydrogen atom excites energy level from fundamental state to n = 3. Nu...

    Text Solution

    |

  18. Number of spectral lines in hydrogen atom is

    Text Solution

    |

  19. An electron of stationary hydrogen atom jumps from 4^(th) energy level...

    Text Solution

    |

  20. A photon of wavelength 300nm interacts with a stationary hydrogen atom...

    Text Solution

    |