Home
Class 12
CHEMISTRY
4.5 g of aluminium (at mass 27 u) is dep...

`4.5 g` of aluminium (at mass `27 u`) is deposited at cathode from `Al^(3+)` solution by a certain quantity of electric charge. The volume of hydrogen gas produced at `STP` from `H^(+)` ions in solution by the same quantity of electric charge will be:

A

`44.8 L`

B

`22.4 L`

C

`11.2 L`

D

`5.6 L`

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To solve the problem step by step, we will follow the principles of electrochemistry and Faraday's laws of electrolysis. ### Step 1: Calculate the number of equivalents of Aluminium deposited Given: - Mass of Aluminium (Al) = 4.5 g - Atomic mass of Aluminium = 27 u - Valency of Aluminium (from Al³⁺) = 3 First, we calculate the equivalent weight of Aluminium: \[ \text{Equivalent weight of Al} = \frac{\text{Atomic weight}}{\text{Valency}} = \frac{27}{3} = 9 \text{ g/equiv} \] Now, we can find the number of equivalents of Aluminium deposited: \[ \text{Number of equivalents of Al} = \frac{\text{Mass of Al}}{\text{Equivalent weight of Al}} = \frac{4.5 \text{ g}}{9 \text{ g/equiv}} = 0.5 \text{ equiv} \] ### Step 2: Relate the equivalents of Aluminium to the equivalents of Hydrogen According to Faraday's laws of electrolysis, the same amount of electric charge will deposit the same number of equivalents of different substances. Therefore, the equivalents of Hydrogen (H₂) produced will also be 0.5 equiv. ### Step 3: Calculate the volume of Hydrogen gas produced at STP For Hydrogen gas (H₂), the valency factor is 2 because 2 H⁺ ions are required to produce 1 molecule of H₂. Using the equivalent volume of Hydrogen gas at STP: \[ \text{Volume of 1 equivalent of H₂} = 22.4 \text{ L} \] Since 1 equivalent of H₂ corresponds to 1 mole of H₂, and we have 0.5 equivalents: \[ \text{Volume of H₂ produced} = \text{Number of equivalents} \times \text{Volume of 1 equivalent} = 0.5 \times 22.4 \text{ L} = 11.2 \text{ L} \] ### Final Answer The volume of hydrogen gas produced at STP from H⁺ ions by the same quantity of electric charge is **11.2 L**. ---

To solve the problem step by step, we will follow the principles of electrochemistry and Faraday's laws of electrolysis. ### Step 1: Calculate the number of equivalents of Aluminium deposited Given: - Mass of Aluminium (Al) = 4.5 g - Atomic mass of Aluminium = 27 u - Valency of Aluminium (from Al³⁺) = 3 ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 1|3 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 2|6 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Question Bank [Building the Knowledge Level IV]|3 Videos
  • COORDINATION COMPOUNDS

    R SHARMA|Exercise Archives|56 Videos
  • GENERAL PRINCIPALS AND ISOLATION OF ELEMENTS

    R SHARMA|Exercise Arechives|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

108 g of silver (molar mass 108 g mol–1) is deposited at cathode from solution by a certain quantity of electricity. The volume (in L) of oxygen gas produced at 273 K and 1 bar pressure from water by the same quantity of electricity is ______.

The quantity of electricity required to release 112 cm^(3) of hydrogen at STP from acidified water is

The change required to deposite 9 g of Al from Al^(3+) solution is (at. Wt. of Al = 27.0) :

R SHARMA-ELECTROCHEMISTRY-Archives
  1. Consider the following relations for emf of a electrochemical cell (...

    Text Solution

    |

  2. Given: (i) Cu^(2+)+2e^(-) rarr Cu, E^(@) = 0.337 V (ii) Cu^(2+)+e^...

    Text Solution

    |

  3. Al(2)O(3) is reduced by electrolysis at low potentials and high curren...

    Text Solution

    |

  4. The equivalent conductance of M//32 solution of a weak monobasic acid ...

    Text Solution

    |

  5. Kohlrausch s law states that at :

    Text Solution

    |

  6. On the basis of the following E^(@) values, the stongest oxidizing age...

    Text Solution

    |

  7. The efficiency of a fuel cell is given by:

    Text Solution

    |

  8. Calculate the equilibrium constant for the reaction Cu(s)+2Ag^(+)(aq)r...

    Text Solution

    |

  9. If E(Fe^(2+))^(@)//Fe = -0.441 V and E(Fe^(3+))^(@)//Fe^(2+) = -0.77...

    Text Solution

    |

  10. A hypothetical elecrochemical cell is shown below: A^(ɵ)|A^(+)(xM)||...

    Text Solution

    |

  11. 4.5 g of aluminium (at mass 27 u) is deposited at cathode from Al^(3+)...

    Text Solution

    |

  12. The standard emf of a galvanic cell involving cell reaction with n = 2...

    Text Solution

    |

  13. On the basis of information available from the reaction (4)/(3)Al+O(...

    Text Solution

    |

  14. The emf of a Daniell cell at 298 K is E(1) Zn|ZnSO(4)(0.01 M)||CuSO(...

    Text Solution

    |

  15. In electrolysis of NaCl when Pt electrode is taken H(2) is liberated a...

    Text Solution

    |

  16. Standard electrode potentials are Fe^(2+)//Fe, E^(@) = -0.44 V Fe^...

    Text Solution

    |

  17. The most convenient method to protect the bottom of the ship made of i...

    Text Solution

    |

  18. Cell reactiomn is spontaneous when

    Text Solution

    |

  19. Cu^(2+)(aq.) is unstable in solution and under goes simultaneous oxida...

    Text Solution

    |

  20. The molar conducatance of Ba^(2+) and Cl^(-) are 127 and 76 ohm^(-1) c...

    Text Solution

    |