Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 10kg is pushed by a forc...

A block of mass `10kg` is pushed by a force `F` on a horizontal rough plane is moving with acceleration `5ms^(-2)` When force is doubled its acceleration becomes `18ms^(-2)` Find the coefficient of friction between the block and rough horizontal plane `(g =10ms^(-2))` .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we will follow these steps: ### Step 1: Identify the given data - Mass of the block, \( m = 10 \, \text{kg} \) - Initial acceleration, \( a_1 = 5 \, \text{m/s}^2 \) - Final acceleration when force is doubled, \( a_2 = 18 \, \text{m/s}^2 \) - Acceleration due to gravity, \( g = 10 \, \text{m/s}^2 \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    NARAYNA|Exercise C.U.Q|73 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    NARAYNA|Exercise LEVEL -I (C.W)|47 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    NARAYNA|Exercise Level 2 H.W|29 Videos
  • OSCILLATIONS

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of weight 100N is pushed by a force F on a horizantal rough plane moving with an acceleration 1m//s^(2) when force is doubled its acceleration becomes 10m//s^(2) . The coefficient of friction is (10m//s^(-2))

A body of mass 10 kg lies on a rough horizontal surface. When a horizontal force of F newtons acts on it, it gets an acceleration of 5 m//s^(2) . And when the horizontal force is doubled, it gets an acceleration of 18 m//s^(2) . The coefficient of friction between the body and the horizontal surface is

A block of mass 10 kg, moving with acceleration 2m//s^(2) on horizontal rough surface is shown in figure

A body of mass 8kg lies on a rough horizontal table. It is observed that a certain horizontal force gives the body an acceleration of the body is 16ms^(-2) . The coefficient of friction is.

A block of mass 10 kg is released on rough incline plane. Block start descending with acceleration 2m//s^(2) . Kinetic friction force acting on block is (take g=10m//s^(2) )

A block of mass 1 kg is placed on a truck which accelerates with acceleration 5ms^(-2) . The coefficient of static friction between the block and truck is 0.6. The frictional force acting on the block is

Find the force required to move a train of mass 10^(5) kg up an incline of 1 in 50 with an acceleration of 2 ms^(-2) . Coefficient of friction between the train and rails is 0.005. Take g = 10^(2) .

A block of mass m=5kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2 . When a force F=40N is applied, the acceleration of the block will be (g=10m//s^(2)) .

A block of mass 4kg is placed on a rough horizontal plane A time dependent force F = kt^(2) acts on the block where k = 2N//s^(2) Coefficient of friction mu = 0.8 force of friction between the block and the plane at t = 2s is