Home
Class 11
PHYSICS
A boy of mass 50kg is standing on a weih...

A boy of mass `50kg` is standing on a weihing machine placed on the floor of a lift. The machine reads his weight in newtons. The reading of the machine if the lift is moving upwards with uniform speed of `10ms^(-1)` .

A

`510N`

B

`480N`

C

`490N`

D

`500N`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

When lift moves up or down with uniform speed The apparent weight = real weight
`W =mg` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    NARAYNA|Exercise LEVEL -III|31 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    NARAYNA|Exercise NCERT BASED QUESTION|33 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    NARAYNA|Exercise LEVEL -I (C.W)|47 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    NARAYNA|Exercise Level 2 H.W|29 Videos
  • OSCILLATIONS

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A person is standing on a weighing machine placed near a door. What would be the effect on the reading of the machine if a person pulls downwards ?

A woman weighing 50 kgf stands on a weighing machine placed in lift. What will be the reading of the machine, when the lift is (i) moving upwards with a uniform velocity of 5ms^(-1) and (ii) moving downwards with a uniform acceleration of 1ms^(-2) ? Take g = 10 ms^(-2) .

A person is standing on a weighing machine placed near a door. What would be the effect on the reading of the machine if a person presses the edge of the door upward?

A 80 kg man is standing on a weightless weighing machine as shown in the figure if mass of hanging block is 40 kg, then reading of weighing machine, is

A man of mass 75kg stands on a weighing machine in a lift which is moving upwards with uniform acceleration 1.2m s^(-2) ,find the reading of weighing machine.

A man of mass m is standing on the floor of a lift. Find his apparent weight when the lift is moving upwards with uniform acceleration a.

A block of mass m kg is kept on a weighing machine in an elevator. If the elevator is retarding upward by a ms^(-2) , the reading of weighing machine is (in kgf)

A man of mass 60kg is standing on a weighing machine placed in a lift moving with velocity 'v' and acceleration 'a' as shown in figure. Calculate the reading of weighing machine in following situation : ( g = 10 m//s^(2) ) a=0, v = 0

A man of mass 60kg is standing on a weighing machine placed in a lift moving with velocity 'v' and acceleration 'a' as shown in figure. Calculate the reading of weighing machine in following situation : ( g = 10 m//s^(2) ) a = 2m//s^(2) , v = 2 m//s

A man of mass 60kg is standing on a weighing machine placed in a lift moving with velocity 'v' and acceleration 'a' as shown in figure. Calculate the reading of weighing machine in following situation : ( g = 10 m//s^(2) ) a = 2m//s^(2) ,v = 0

NARAYNA-NEWTONS LAWS OF MOTION-LEVEL -II (C.W)
  1. A block slides down a rough inclined plane of slope angle theta with a...

    Text Solution

    |

  2. The minimum force required to start pushing a body up rough (frictiona...

    Text Solution

    |

  3. The horizontal acceleration that should be given to a smooth inclined ...

    Text Solution

    |

  4. A body is released from the top of a smooth inclined plane of inclinat...

    Text Solution

    |

  5. The force required to move a body up a rough inclined plane is double ...

    Text Solution

    |

  6. A smooth block is released at rest on a 45^(@) incline and then slides...

    Text Solution

    |

  7. The upper half of an inclined plane with inclination phi is perfectly ...

    Text Solution

    |

  8. A 30kg box has to move up an inclined plane of slope 30^(@) the horizo...

    Text Solution

    |

  9. A block weighing 10kg is at rest on a horizontal table. The coefficien...

    Text Solution

    |

  10. Pulling force making an angle theta to the horizontal is applied on a ...

    Text Solution

    |

  11. A block of mass sqrt3 kg is kept on a frictional surface with mu =(1)/...

    Text Solution

    |

  12. A car is moving in a circular horizonta track of radius 10m with a con...

    Text Solution

    |

  13. A vehicle in moving with a velocity v on a carved total of width b and...

    Text Solution

    |

  14. The centripetal force required for a 1000 kg car travelling at 36kmph...

    Text Solution

    |

  15. A small coin is placed on a flat horizontal turn table. The turn table...

    Text Solution

    |

  16. A particle of mass m is suspended from a ceiling through a string of l...

    Text Solution

    |

  17. Three point masses each of mass m are joined together using a string t...

    Text Solution

    |

  18. A steel wire can withstand a load up to 2940N. A load of 150 kg is sus...

    Text Solution

    |

  19. A car is travelling along a curved road of radius r. If the coefficien...

    Text Solution

    |

  20. A boy of mass 50kg is standing on a weihing machine placed on the floo...

    Text Solution

    |