Home
Class 11
PHYSICS
The velocity of a body of mass 2 kg as...

The velocity of a body of mass ` 2 kg ` as a function of t is given by ` upsilon(t) = 2t hati + t^(2) hatj ` Find the momentum and force acting on it at time `t = 2 s`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of a body of mass 2 kg as a function of t is given by v(t) = 2t hati + t^(2)hatj . Find the momentum and the force acting on it, at time t = 2s.

The velocity of a body of mass 2 kg as a function of t is given by vec v (t) = 2t hat i + t^2 hatj . Find the momentum and the force acting on it, at time t = 2s.

The velocity of a body of mass 2 kg is given by vecupsilon=(2t overset(wedge)(i)+t^(2)overset(wedge)(j)) Find the momentum of the body after 2 seconds.

The momentum of a body is given by vecP = (10t^2hati + 5thatj) kg-m//s . Find the force acting on the body at t = 2s.

The velocity of an object is given by vecv = ( 6 t^(3) hati + t^(2) hatj) m//s) . Find the acceleration at t = 2s.

The velocity of an object is given by vecv = ( 6 t^(3) hati + t^(2) hatj) m//s) . Find the acceleration at t = 2s.

The velocity of an object is given by vecv = ( 6 t^(3) hati + t^(2) hatj) m//s . Find the acceleration at t = 2s.

The mass of a body is 2.5 Kg. it is in motion and its velocity upsilon after time t is upsilon = (t^3)/(3) +(t^2)/(2) +1 Calculate the force acting on the body at the time t =3 s.

If the position vector of the particle is given by vecr = 3 t^2 hati + 5t hatj + 4hatk . Find the velocity of the particle at t = 3s.