Home
Class 11
PHYSICS
A balloon rises from rest on the ground ...

A balloon rises from rest on the ground with constant acceleration `g`//`8.` A stone is dropped from the balloon when the balloon has risen to a height of (H). Find the time taken by the stone to reach the ground.

Text Solution

Verified by Experts


`A` to `O` (motion under constant acceleration)
`v_(0)^(2)=0+2a_(1)h=2xxg/8h=(gh)/4`
`v_(0)=sqrt((gh)/4)=1/2 sqrt(gh)`
`O` to `A` via B (motion under gravity)
O is the origin and the upward direction is positive.
O to A : Displacement `=-h`
`s=v_(0)t-1/2g t_(2)`
`-h=v_(0)t-1/2 g t^(2)`
`g t^(2)=2v_(0)t-2h=0`
`t=(-(-2v_(0))+-sqrt((-2v_(0))^(2)-4(g)(-2)))/(2g)`
`=(2v_(0)+-sqrt(4v_(0)^(2)+8gh))/(2g)`
`=(2v_(0)+-sqrt(9gh))/(2g)=(sqrt(gh)+-sqrt(9gh))/(2g)`
`t=(sqrt(gh)+3sqrt(gh))/(2g)=4/(2g)sqrt(gh)=2sqrt(h/g)`
and t=-ve, not possible.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    CP SINGH|Exercise EXERCISES|128 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    CP SINGH|Exercise Exercises|69 Videos
  • NEET PREVIOUS YEAR

    CP SINGH|Exercise Solved Questions|64 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A balloon reses from rest on the ground with constant acceleration g // 8. A stone is dropped from the balloon when the balloon has resen to a height of (H). Find the time taken by the stone to reach the ground.

A balloon reses rest on the ground with constant accleeration 1 m s^(-2) . A stone is dropped when balloon has risen to a height of 39.2 m . Find the time taken by the stone to teach the ground.

A helicopter rises from rest on the ground vertically upwards with a constant acceleration g. A food packet is dropped from the helicopter when is at a height h. The time taken by the packet to reach the ground is close to [ g is the acceeration due to gravity] :

A balloon starts rising from the ground with a constant acceleration of 1.25m//s^(2) . After 8 s, a stone is released from the balloon. Find the time taken by the stone to reach the ground. (Take g=10m//s^(2) )

A balloon starts rising from the ground with an acceleration of 1.25 m//s^(2) . A stone is released from the balloon after 10s. Determine (1) maximum height of ston from ground (2) time taken by stone to reach the ground

A stone is dropped from a balloon ascending with v_0=2m/s , from a height h=4.8 m .Find the time of flight of the stone.

A bolloon starts from rest moves vertically upwards with an acceleration g//8 ms^(-2) a stone falls from the balloon after 8 s from the start. Further time taken by the stone to reachg the ground (g=9.8ms^(-2)) is

A balloon starts from the state of rest from the ground with constant acceleration g/n. after time T, a stone is dropped from the balloon. If stone takes time T to reach the ground then calculate value of n.

A balloon starts rising from the ground with an acceleration 2 ms^(-2) . After 5 second , a stone is released from the ballooon. Find the time taken by the stone to reach the ground after its release and total height attained by ballooon when stone reaches the ground. Take g==10 ms^(-2) .

A stone is released from the top of a tower of height 1960 m. calculate the time taken by the stone to hit the ground.

CP SINGH-MOTION IN A STRAIGHT LINE-EXERCISES
  1. A balloon rises from rest on the ground with constant acceleration g//...

    Text Solution

    |

  2. The ratio of the numerical values of the average velocity and average ...

    Text Solution

    |

  3. Which of the following is a one-dimensional motion ?

    Text Solution

    |

  4. A point traversed half a circle of radius r during a time interval t(0...

    Text Solution

    |

  5. A particle moves 3 m north, then 4 m east, and then 12 m vertically up...

    Text Solution

    |

  6. A person travelling on a straight line moves with a uniform velocity v...

    Text Solution

    |

  7. A car moves from X to Y with a uniform speed vu and returns to Y with ...

    Text Solution

    |

  8. A particle moves in a straight line from A to B (a) for the first ha...

    Text Solution

    |

  9. If a car covers (2)/(5)^(th) of the total distance with v1 speed and (...

    Text Solution

    |

  10. A car travels half the distance with a constant velocity of 40 m//s an...

    Text Solution

    |

  11. One car moving on a staright road covers one-third of the distance wit...

    Text Solution

    |

  12. A particle moving in a straight line covers half the distance with spe...

    Text Solution

    |

  13. A body starts from rest. What is the retio of the distance traveled by...

    Text Solution

    |

  14. A partical is moving in a straight line under constant acceletation. I...

    Text Solution

    |

  15. A particle is moving in a straight line under constant acceleration of...

    Text Solution

    |

  16. A body is moving with a uniform acceleration coverss 40 m in the first...

    Text Solution

    |

  17. A particle starts its motion from rest under the action of a constant ...

    Text Solution

    |

  18. A body travels for 15 s starting from rest with a constant acceleratio...

    Text Solution

    |

  19. A body moving with a uniform acceleration crosses a distance of 15 m i...

    Text Solution

    |

  20. A 150 m long train is moving with a uniform velocity of 45 km//h. The ...

    Text Solution

    |

  21. Speeds of two identical cars are u and 4u at at specific instant. The ...

    Text Solution

    |