Home
Class 11
PHYSICS
A film of water is formed between two st...

A film of water is formed between two straight parallel wires each `10 cm` long and at a separatin `0.5 cm`. Calculate the work required to increase `1 mm` distance between wires. Surface tension `= 72 xx 10^(-3) N//m`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A film of water is formed between two straight paralel wires each 10 cm long and at seperation 0.5 cm . Calculate the work requied to increase 1mm distance between the wires. Surface tension of water =72xx10^(-3)N//m .

A film of water is formed between two straight parallel wires each 10 cm long and at a seperation of 0.5 cm . Calculate the work required to increase 1mm distance between the wires. Surface tension of water =72xx10^(-3)N//m .

A film of water is formed between two straight parallel wires each 10 cm long and at a seperation of 0.5 cm . Calculate the work required to increase 1mm distance between the wires. Surface tension of water =72xx10^(-3)N//m .

A film of water is formed between two straight parallel wires each 10 cm long and at separation 0.5 cm. The work required to increase 1 mm distance between them is x (24 xx 10^(-7)) joule. Find x Surface tension of water = 72 xx 10^(-3) N/m.

A film of water is formed between two straight parallel wires each 10 cm long and at separation 5 mm. To increase the distance between them to 6 mm, the work done is 144 xx10^(-7)J . The surface tension of water is

A film of water is formed between two straight parallel wires of length 10 cm with separation of 0.5 cm . The work done to increase the separation by 0.1 cm is (S.T=0.070 N/m)

A water film is formed between two parallel wires of 10 cm length. The distance of 0.5 cm between the wires is increased by 1mm. What will be the work done ? (Given, surface tension of water of 72 Nm^(-1) )

A film of water is formed between two straight parallel wires of length 10cm each separated by 0.5 cm. If their separation is increased by 1 mm while still maintaining their parallelism how much work will have to be done of water. Surface tension of water = 72 xx10^(-2) Nm^(-1)

A water film is formed between two stratght parallel wires of length 20 cm each with a separation of 0.1 cm . If the distance between the wires is increased by 0.1 cm , how much work is done ? (T=0.072 N/m)