Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of masses 1 kg and 3 kg are m...

Two blocks of masses `1 kg` and `3 kg` are moving with velocities `2 m//s` and `1 m//s` , respectively , as shown. If the spring constant is `75 N//m` , the maximum compression of the spring is

A

`5 cm`

B

`2 cm`

C

`3 cm`

D

`4 cm`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Due to spring force , velocity of `1 kg` decreases and that of `3 kg` increases . At the maximum compression , both the blocks move with same velocity.
By the momentum conservation
` 1 xx 2 + 3 xx1 = (1 + 3)v rArr v = (5)/(4) m//s`
By the energy conservation
`(1)/(2) 1 (2)^(2) + (1)/(2) xx 3 (1)^(2) = (1)/(2) (1 + 3) v^(2) + (1)/(2) kx^(2)`
`(7)/(2) = 2((5)/(4))^(2) + (75)/( 2) x^(2) rArr (75)/(2) x^(2) = (7)/(2) - (25)/(8) = (3)/(8)`
`x^(2) = (1)/(100) rArr x = (1)/(10) m = 10 cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the arrangements as shown, blocks A and B of the masses as shown move in the direction with velocities as indicated on a smooth surface. The spring constant is 300 N/m. find the maximum compression in the spring (approx).

Two blocks of masses m_(1)= 2 kg and m_(2) = 4 kg are moving in the same direction with speeds v_(1) = 6 m//s and v_(2) = 3 m//s , respectively on a frictionless surface as shown in the figure. An ideal spring with spring constant k = 30000 N//m is attached to the back side of m_(2) . Then the maximum compression of the spring after collision will be

A block of mass m moving with velocity v_(0) on a smooth horizontal surface hits the spring of constant k as shown. Two maximum compression in spring is

A body of mass 5 kg moving with a speed of 1.5 m/s on a horizontal smooth surface collides with a nearly weightless spring of force constant k = 5 N/m. The maximum compression of the spring would be

A mass of 0.5 kg moving with a speed of 1.5 m//s on a horizontal smooth surface, collides with a nearly weightless spring of force constant k =50 N//m The maximum compression of the spring would be.

A 4.0 kg body, moving with a speed of 2.0m/s ,collides with a spring bumper of negligible mass and force constant 100Nm^(-1) .The maximum compression of the spring is ?

Two bodies of masses 1 kg and 2 kg are moving in two perpendicular direction with velocities 1 m//s and 2 m//s as shown in figure. The velocity of the centre of mass (in magnitide) of the system will be :

mass of 0.5 kg moving with a speed of 1.5 m//s on a horizontal smooth surface, collides with a nearly weightless spring of force constant k = 50 N/m. The maximum compression of the spring would be

Two blocks of mass 2kg and 5kg are given speed as shown in the figure. System is lying on a frictionless surface and the blocks are connected by a massless spring if spring constant 35 N/m . Find the maximum compression in the spring.

CP SINGH-CENTER OF MASS-Exercises
  1. A ball of mass m moving with speed v(0) strikes a block of mass 3 m ke...

    Text Solution

    |

  2. In the previous problem , mass of the ball is 10 g and it is moving wi...

    Text Solution

    |

  3. Two blocks of masses 1 kg and 3 kg are moving with velocities 2 m//s a...

    Text Solution

    |

  4. Initially spring is in its natural length . The block of mass 3 kg in ...

    Text Solution

    |

  5. In the previous problem , the maximum elongation of the spring is

    Text Solution

    |

  6. When the spring is compressed to maximum , what fraction of incidetn t...

    Text Solution

    |

  7. If blocks collide elastically head - on , the ratio of maximum compres...

    Text Solution

    |

  8. Two identical blocks A and B , each of mass m resting on smooth floor ...

    Text Solution

    |

  9. The ball sticks to block C, then block Ccollides elastically , head - ...

    Text Solution

    |

  10. A particle of mass m moving with kinetic energy K, makes a head - on e...

    Text Solution

    |

  11. Two trolleys of mass m and 3 m are attached by a spring. The spring wa...

    Text Solution

    |

  12. A ball of mass 0.5 kg moving with a velocity of 2 m//s strikes a wall ...

    Text Solution

    |

  13. A ball of 50 g strikes a smooth wall with speed 20 m//s as shown. If ...

    Text Solution

    |

  14. In the previous problem , if the collision is inelastic and e = 1//2

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation as shown in the diagram , the ball strikes the ...

    Text Solution

    |

  16. In the previous problem , if the collision is inelastic and the coeffi...

    Text Solution

    |

  17. In head - on collision between two particles A and B of same mass , A ...

    Text Solution

    |

  18. A ball of mass m is dropped onto a floor from a certain height. The co...

    Text Solution

    |

  19. A metal ball and a rubber ball , both having the same mass , strike a ...

    Text Solution

    |

  20. n balls each of mass m impinge elastically each second on a surface wi...

    Text Solution

    |