Home
Class 12
PHYSICS
An inductor 20 xx 10^(-3) henry, a capac...

An inductor `20 xx 10^(-3)` henry, a capacitor `100 mu F` and a resistor `50 Omega` are connected in series across a source of emf `V = 10 sin 314 t`.
(a) The energy dissipated in the circuit in 20 minutues is `951 J`.
(b) If resistance is removed from the circuit and the value of inductance is doubled, then the varation of current with time in the new circuit is `0.52 cos (314 t)`

A

Both (a) and (b) are correct

B

Both (a) and (b) are false

C

Only (a) is corrects

D

Only (b) is correct

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Energy = Average power `xx` time
when resistance is removed, `cos phi = 0`
`:. phi = (pi)/(2)` , `:. I = (V_(0))/(Z) sin (omega t + phi)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    NARAYNA|Exercise LEVEL - I (H.W)|23 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NARAYNA|Exercise LEVEL - II(H.W)|13 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NARAYNA|Exercise LEVEL - V|83 Videos
  • ATOMIC PHYSICS

    NARAYNA|Exercise LEVEL-II (H.W)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An inductor 20xx10^(-3) a capacitor 100(mu)F and a resistor 50 Omega are connected in series across a source of emf V=10 sin 314 t . Then the energy dissipated in the circuit in 20 mim is

An inductor 20xx10^(-3)H a capacitor 100 (mu)F , and a resistor 50 Omega are connected in series across a source of emf V=10 sin 341 t . Find the energy dissopated in the circuit in 20 min. If the resistance is removed from the circuit and the value of inductance is doubled, then find the variation of current with time in the new circuit.

An inductor 20 mH , a capacitor 100 muF and a resistor 50 Omega are connected in series across a source of emf, V=10 sin 314 t . The power loss in the circuit is

An inductor 20 mH , a capacitor 100muF and a resistor 50Omega are connected in series across a source of emf V=10sin314t . The power loss in the circuit is

An inductor 20 mH, a capacitor 50 mu F and a resistor 40 Omega are connected in series across a source of emf V = 10 sin 340 t. The power loss in A.C. circuit is :

An inductor 20mH , a capacitor 50muF and a resistor 40Omega connected in series across a source of emf V=10sin340t . The power loss in A.C. circuit is

An inductor 20 mH , a capacitor 50 muF and a resistor 40 Omega are connected in series across of emf V=10 sin 340 t . The power loss in A.C. circuit is

An inductor 20xx10^(-3) a capacitor 100(mu)F and a resistor 50 Omega are connected in series across a source of emf V=10 sin 314 t . If resistance is removed from the circuit and the value of inductance is doubled, the variation of current with time in the new circuit is

An inductor 2//pi Henry, a capacitor 100//T muF and a resistor 75Omega are connected in series across a source of emf V=10sin 100pit . Here t is in second. (a) find the impedance of the circuit. (b) find the energy dissipated in the circuit in 20 minutes.

NARAYNA-ALTERNATING CURRENT-LEVEL - VI
  1. In a L-R circuit, the value of L is (0.4/(pi)) henry and the value of ...

    Text Solution

    |

  2. A circuit has three elements, a resistance fo 11 Omega, a coil of indu...

    Text Solution

    |

  3. An inductor 20 xx 10^(-3) henry, a capacitor 100 mu F and a resistor 5...

    Text Solution

    |

  4. In a series LCR circuit

    Text Solution

    |

  5. In the figure shown R = 100 Omega L = (2)/(pi) H and C = (8)/(pi) mu F...

    Text Solution

    |

  6. Choose correct statement if capcitance increases from zero (0) to inif...

    Text Solution

    |

  7. A box P and a coil Q are connected in series with an AC source of vari...

    Text Solution

    |

  8. A series LCR circuit containing a resistance of 120 Omega has angular...

    Text Solution

    |

  9. A current of 4A flows in a coil when connected to a 12V DC source. If ...

    Text Solution

    |

  10. In the given series R-L-C circuit, R = 100 Omega, L = 10^(-3) H, C= 0....

    Text Solution

    |

  11. An alternating emf of frequency f = 50 Hz peak voltage V(0) = 21 volt ...

    Text Solution

    |

  12. A resistor R is connected in series with a coil. The system is subjec...

    Text Solution

    |

  13. For the AC circuit shown, the reading of ammeter and voltmeter are 5A ...

    Text Solution

    |

  14. In the circuit shown in Fig. If both the lamps L(1) and L(2) are ident...

    Text Solution

    |

  15. A series LCR circuit with L= 0.12H, C=480 nF, and R=23 Omega is connec...

    Text Solution

    |

  16. An ac source of angular frequency omega is fed across a resistor R and...

    Text Solution

    |

  17. A circuit has a coil of resistance 60 ohm and inductance 3 henry. It i...

    Text Solution

    |

  18. A circuit consists of a noniductive resistor of 50 Omega, a coil of in...

    Text Solution

    |

  19. A coil of resistance 300 Omega and inductance 1.0 henry is connected a...

    Text Solution

    |

  20. A circuit draws a power of 550 watt from a source of 220 volt, 50 Hz. ...

    Text Solution

    |