Home
Class 8
MATHS
A 2 cm diameter hose pipe can carry at m...

A 2 cm diameter hose pipe can carry at most 40 liters of water per minute. If a new hose pipe with a diameter equal to 1.5 cm is installed, how much water will it carry? If the amount of water that the pipe can hold depends upon the square of the diameter.

Text Solution

Verified by Experts

Amount is directly proposal to`d^2`.
Amount`=kd^2`
`40=4k`
`k=10`
Amount`=10d^2`
Amount`=10*(1.5)^2`
Amount`=10*2.25=22.5` litres/min.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the power requird to raise 300 liters of water per minute through a height of 6 m using a pipe of diameter 2.5 cm ? g = 10 m//s^2.

A hose pipe has a diameter of 2.5 cm and is required to direct a jet of water to a height of atleast 40 cm . Find the minimum power of the pump needed for this hose.

The number of circular pipes with an inside diameter of 1 inch which will carry the same amount of water as a pipe with an inside diameter of 6 inches is 6 pi (b) 12 (c) 36 (d) 36 pi

Water flows at the rate of 15m per minute through a cylindrical pipe, having the diameter 20 mm. How much time will it take to fill a conical vessel of base diameter 40 cm and depth 45 cm?

A hose-pipe of cross-section area 2cm^(2) delivers 1500 litres of water in 5 minutes. What is the speed of water in m/s through the pipe?

An iron pipe 20cm long has exterior diameter equal to 25cm .If the thickness of the pipe is 1cm, find the whole surface of the pipe.

An iron pipe 20 cm long has exterior diameter equal to 25cm. If the thickness of the pipe is 1cm, find the whole surface of the pipe.

An iron pipe 20 cm long has exterior diameter equal to 25cm. If the thickness of the pipe is 1cm, find the whole surface of the pipe.

An iron pipe 20 cm long has exterior diameter equal to 25cm. If the thickness of the pipe is 1cm, find the whole surface of the pipe.