Home
Class 12
PHYSICS
In Young's experiment , the fringe width...

In Young's experiment , the fringe width of the fringes with light of wavelength 6000 Å is `2.0` mm . What will be the fringe width if the entire apparatus is immersed in a liquid of refractive index `1.33` ?

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In Young's experiment, the width of the fringes obtained with light of wavelength 6000Å is 2.0 mm. Calculate the fringe width if the entire apparatus is immersed in a liquid medium of refractive index 1.33 .

In a Young's experiment,the width of the fringes objrtained with oligth of wavelength 6,000 overset@A is 2.0 mm.what will be the fringe width,if the entire apparatus is immersed in a iquid of erfractive index 1.33?

In Young's experiement the width of the fringes obtained with light of wavelength 6000Å is 2mm . Calculate the fringe width if the entire apparatus is immersed in a liquid of refractive index 1.33 . Data : lambda=6000Å=6xx10^(-7)m , beta=2mm=2xx10^(-3)m mu=1.33 , beta=?

In a Young's expt., the width of the fringes obtained with the light of wavelength 6000 Å is 2.00 mm . What will be the fringe width if the entire apparatus is immersed in a liquid of mu = 4//3 ?

In Young's experiment the fringe width for the wavelength of lambda =6000 Å is 2.66 mm. What will be the fringe width (in mm) if the apparatus is immersed in a liquid of r.i 1.33 ?