Home
Class 12
CHEMISTRY
The values of std. oxidation electrode p...

The values of std. oxidation electrode potentials of the following reactions are given as :
(i) `Fe to Fe^(++) +2e^(-)E^(0)=0.441V`
(ii) `Pb to Pb^(++)+2e^(-)E^(0)=0.126V`
(iii) `Cu to Cu^(++)+2e^(-)E^(0)=-0.337V`
(iv) `Ag to Ag^(+)+e^(-)E^(0) =-0.799V`
Which of the following is reduced very easily ?

A

`Fe^(2+)`

B

`Pb^(2+)`

C

`Cu^(2-)`

D

`Ag^(+)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Application of emf series.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    MARVEL PUBLICATION|Exercise Previous years Entrance Exams MCQ|55 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    MARVEL PUBLICATION|Exercise Test your Grasp|50 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP|60 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESSES OF ISOLATION OF ELEMENTS

    MARVEL PUBLICATION|Exercise Test Your Grasp|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Given: Fe_((s))rarrFe^(2+)+2e^(-), E^(@)=+0.44V Pb_((s))rarrPb^(2+)+2e^(-),E^(@)=+0.13V Ag^(+)+e^(-)rarrAg,E^(@)=+0.8V Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu,E^(@)=+0.34V Which of the following metal ion will oxidise iron?

Given : E^(@) (Cu^(2+//Cu) = 0.337V and E^(@) (Sn^(2+//Sn) = -0.136V . Which of the following statements is correct?

Using the following cell reaction find E_(cell) (i) Cu(s) to Cu^(2+)(0.5M) + 2e^- E^@ = -0.34V (ii) Ag^+(0.45M) + e^- to Ag E^@ = 0.80V

For Zn^(2+) //Zn, E^(@) =- 0.76 , for Ag^(+)//Ag, E^(@) = -0.799V . The correct statement is

E^@ values for the half cell reactions are given below : Cu^(2+) + e^(-) to Cu^(+) , E^@ =0.15 V Cu^(2+) + 2e^(-) to Cu, E^@ =0.34 V What will be the E^@ of the half-cell : Cu^(+) + e^(-) to Cu ?

MARVEL PUBLICATION-ELECTROCHEMISTRY-Test your Grasp
  1. The values of std. oxidation electrode potentials of the following rea...

    Text Solution

    |

  2. An electric current is passed through an aqueous solution of the follo...

    Text Solution

    |

  3. Electrolysis involves oxidation and reduction respectively at .

    Text Solution

    |

  4. The metal which can not displace hydrogen from dil. H(2)SO(4) solution...

    Text Solution

    |

  5. The amount of electricity required to deposit one gram atom of Mg from...

    Text Solution

    |

  6. During electrolysis electrons flow from

    Text Solution

    |

  7. In a solution of CuSO(4) how much time will be required to preciitate ...

    Text Solution

    |

  8. 0.1 ampere current is passed for 10 seconds through Cu and Ag. The met...

    Text Solution

    |

  9. How many electrons are there in one coulomb of electricity?

    Text Solution

    |

  10. The emf of cell is 1.3 Volt. The positive electrode has potential of 0...

    Text Solution

    |

  11. How many Faradays are required to liberate one mole of O(2) gas at N.T...

    Text Solution

    |

  12. A silver cup is plated with silver by passing 965 coulombs of electric...

    Text Solution

    |

  13. A, B,C and D are four elements with E(oxd)^(0) as +2.82V, +2.71V, +1.6...

    Text Solution

    |

  14. During rusting of iron it gets

    Text Solution

    |

  15. The electrode potential of a silver electrode dipped in 0.1 M AgNO(3) ...

    Text Solution

    |

  16. A certain current liberated 0.504 g of hydrogen in 2 hours. How many g...

    Text Solution

    |

  17. The rusting of iron is catalysed by which of the following ?

    Text Solution

    |

  18. In a cell containing zinc electrode and hydrogen electrode,If the redu...

    Text Solution

    |

  19. E^(@) of Mg^(2+) || Mg, Zn^(2+) || Zn, and Fe^(2+)||Fe are -2.37V, -0....

    Text Solution

    |

  20. The reaction M^(2)+2e^(-) to M has standard potential of -0.66V . This...

    Text Solution

    |

  21. Rgw atomic weight of Al is 27. When a current of 5F is passed through ...

    Text Solution

    |