Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass m = 0 kg is attached to a...

A body of mass m = 0 kg is attached to a wire of length 0.3 m. Calculate the maximum angular velcoity with wicch it can be rotated in a horizontal circle (Breaking stress of wire `= 4.8 x 10^(7)N//m^(2)` and area of cross-section of wire = `10^(-6)m^(2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass m = 10 kg is attached to a wire of length 0.3m. The maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle is (Given, breaking stress of wire = 4.8 xx 10^(7) Nm^(-2) and area of cross-section of a wire = 10^(-6) m^(2) )

A body of mass m = 10 kg is attached to a wire of length 0.3m. The maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle is (Given, breaking stress of wire = 4.8 xx 10^(7) Nm^(-2) and area of cross-section of a wire = 10^(-2) m^(2) )

A body of mass 10 kg is attached to a wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8xx10^(7)N//m^(2). The area of cross-section of wire is 10^(-6)m^(2). What is the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle?

A body of mass 10 kg is attached to a wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8xx10^(7)N//m^(2). The area of cross-section of wire is 10^(-6)m^(2). What is the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle?

A bob of mass 10 kg is attached to wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8 xx 10^(7) N//m^(2) . The area of cross section of the wire is 10^(-6) m^(2) . The maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle

A bob of mass 10 kg is attached to wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8 xx 10^(7) N//m^(2) . The area of cross section of the wire is 10^(-6) m^(2) . The maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle

A bob of mass 10 kg is attached to wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8 xx 10^(7) N//m^(2) . The area of cross section of the wire is 10^(-6) m^(2) . The maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle

A bob of mass 10 kg is attached to a wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8xx10^(7) N//m^(2) . Then area of cross-section of the wire is 10^(-6) m^(2) . What is the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle?