Home
Class 11
PHYSICS
Two constant horizontal force F1 and F2 ...

Two constant horizontal force `F_1` and `F_2` are acting on blocks A and B. At an instant acceleration of block B is `4m//s^2` in direction of `F_1` and acceleration of block A w.r.t block B at this moment is:

A

`1 m//s^(2)`

B

`2 m//s^(2)`

C

`7 m//s^(2)`

D

`9 m//s^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`F_("net")=m_(1)a_(1)+m_(2)a_(2)rArr 100-70=5xx4+2xxarArr a=5m//s^(2)`
So, `a_("rel")=5-4 =1 m//s^(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the acceleration of movable pulled P and block B if acceleration of block A =1m//s^(2)darr .

If block A is moving with an acceleration of 5ms^(-2) , the acceleration of B w.r.t. ground is

A horizontal force F acts on the block of mass m and the block remains stationary, thr value of friction force is.

Initially both blocks are at rest on a horizontal surface and string is just tight. At t=0, two constant horizontal force F_(1) and F_(2) start acting on blocks as shown. f_(1) and f_(2) are frication foces acting on 10 kg and 20 kg block (co-efficient of frication between and ground are 0.5 ). Values of F_(1) and F_(2) are given column-I. Then match magnitudes of f_(1), f_(2) and direction of overset(vec)(f_(1)) with corresponding values of F_(1) and F_(2) given in column-I [g = 10 m//s^(2)] .

Block C shown in figure-1.79 is going down at acceleration 2 m//s^(2) . Find the acceleration of blocks A and B.

Two blocks A and B each of mass m are placed on a smooth horizontal surface. Two horizontal force F and 2F are applied on blocks A and B, respectively, as shown in fig. Block A does not slide on block B. Then then the normal reaction acting between the two blocks is (assume no friction between the blocks)

At a certain moment of time, acceleration of the block A is 2 m//s^(2) . Upward and acceleration of block B is 3 m//s^(2) upward. The acceleration of block C is ( masses of pulleys and string are negligible )

A block of mass 2 kg is plased on a smooth horizontal surface. Two forces F_(1)=20 N and F_(2)=5 N start acting on the block in opposite directions as shown. If block gets displaced by 5 m in the direction of net force then work done by F_(2) is :-

Two blocks 'A' and 'B' each of mass 'm' are placed on a smooth horizontal surface . Two horizontal force F and 2F are applied on the blocks A and B , respectively , as shown in figure . The block A does not slide on block B . The normal reaction acting between the two blocks is

Block A is kept on block B as shown in figure. It is known that acceleration of block A is 2 m//s^(2) towards right and acceleration of block B is 3 m//s^(2) towards right under the effect of unknown forces. Direction of friction force acting on A by B (mu_(AB) = 0.3)

RESONANCE-PART TEST 1-Exercise
  1. A soldi sphere a hollow sphere and a disc, all haing same mass and rad...

    Text Solution

    |

  2. Statement 1: A solid sphere and a hollow sphere of same radius and sam...

    Text Solution

    |

  3. A 1 kg block is being pushed against a wall by a force F=75N as shown ...

    Text Solution

    |

  4. A force vec F = (3t hat i + 5 hat j)N acts on a body due to which its ...

    Text Solution

    |

  5. Particle 'A' moves with speed 10m//s in a frictionless circular fixed ...

    Text Solution

    |

  6. A metallic wire of diameter d is lying horizontally o the surface of w...

    Text Solution

    |

  7. Two constant horizontal force F1 and F2 are acting on blocks A and B. ...

    Text Solution

    |

  8. If the energy ( E) ,velocity (v) and force (F) be taken as fundamental...

    Text Solution

    |

  9. Statement 1: Two spheres undergo a perfectly elastic collision. The ki...

    Text Solution

    |

  10. A shere of mass m , moving with velocity V, enters a hanging bag of sa...

    Text Solution

    |

  11. Each point mass 2 kg is connected at the end of each uniform rod of le...

    Text Solution

    |

  12. Reading of spring balance S1 and S2 (Pulley are ideal)

    Text Solution

    |

  13. A wheel of radius 0.4m can rotate freely about its axis as shown in th...

    Text Solution

    |

  14. A small ball of mass 1kg strikes a wedge of mass 4kg horizontally with...

    Text Solution

    |

  15. A lift is moving in upward direction with speed 20m//s and having acce...

    Text Solution

    |

  16. A body of mass m is released from a height h on a smooth inclined plan...

    Text Solution

    |

  17. A ball of mass m is fastened to a string. The ball swings in a vertica...

    Text Solution

    |

  18. If y=x-x^2 is the path of a projectile, then which of following is inc...

    Text Solution

    |

  19. Value of theta is increased gradually from theta = 0. At theta = tan^(...

    Text Solution

    |

  20. In the figure (i) half of the meter scale is made of wood while the ot...

    Text Solution

    |