Home
Class 11
PHYSICS
In a transistor connected in a common em...

In a transistor connected in a common emitter mode it has, `R_(c)=4kOmega, R_(i)=1kOmega, I_(c)=1mA and I_(b)= 20 muA.` Find the voltage gain.

Text Solution

Verified by Experts

Voltage gain `A_(V)=beta((R_(0))/(R_(1)))=(i_(c)/(I_(b)))((R_(0))/(R_(1)))=((1 xx 10^(3))/(20 xx 10^(-6)))((4)/(1))=200`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-1)|84 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-2)|49 Videos
  • PHYSICAL WORLD, UNITS AND DIMENSIONS & ERRORS IN MEASUREMENT

    ALLEN|Exercise EXERCISE-IV|8 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[B]|42 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a transistor connected in a common emitter mode R_C = 4kOmega, R_1 = 1kOmega, I_C = 1mA and I_B = 20 muA . Find the voltage gain.

In a transistor, connected in common emitter mode R_(0)=5kOmega," "R_(i)=1kOmega," "I_(C)=1mA,I_(B)=40muA . Find the voltage gain.

In a p-n-p transistor working in common emitter mode I_(C)=2 mA, I_(B)=5 mu (A) and R_(B)=500 ohm Find the transconductance of the transistor?

When base -emitter voltage of a transistor connected in the common-emitter mode is changed by 20 mV the collector current is changed by 25 mA . Find the transconductance.

A transistor connected in common emitter configuration has V_(C C)=8V, V_(L) = 0.5 V and R_(L) = 800 Omega . If its alpha = 0.96 determine (i) collector emitter voltage, (ii) its base current.

A transistor, connected in common emitter configuration, has input resistance R_(i)=2kOmega and load resistance 6kOmega . If beta=60 and an input signal 10mV is applied, calculate the (i) resistance gain, (ii) voltage gain (iii) the power gain and (iv) the value of the output signal.

A transistor connected in common-emitter mode configuration is used as an amplifier.If R_(L)=5k Omega and input resistance R_(i)=2k Omega and current gain is 50.It's power gain is 1250x then x is equal to

For a transistor connected in common emitter mode, the voltage drop across the collector is 2V and beta is 50. If R_(c) is 2 kOmega , the base current is axx10^(-5) A . What is the value of a ?

For a transistor connected in common emitter mode, the voltage drop across the collector is 2V and beta is 50. Find the base current is R_(C) is 2K

ALLEN-SEMICONDUCTORS-Part-3(Exercise-4)
  1. In a transistor connected in a common emitter mode it has, R(c)=4kOmeg...

    Text Solution

    |

  2. At absolute zero , Si acts as

    Text Solution

    |

  3. The energy band gap is maximum in

    Text Solution

    |

  4. The part of a transistor which is most heavily doped to produce large ...

    Text Solution

    |

  5. A piece of copper and another of germanium are cooled from room temper...

    Text Solution

    |

  6. The difference in the variation of resistance with temperature in a me...

    Text Solution

    |

  7. In the middle of the depletion layer of a reverse - biased p - n junc...

    Text Solution

    |

  8. Consider telecommunication through optical fibres. Which of the follow...

    Text Solution

    |

  9. When npn transistor is used as an amplifler

    Text Solution

    |

  10. For a transistor ampliflier in common emiter configuration for load im...

    Text Solution

    |

  11. A piece of copper and another of germanium are cooled from room temper...

    Text Solution

    |

  12. When p-n junction diode is forward biased then

    Text Solution

    |

  13. The electrical conductivity of a semiconductor increases when electrom...

    Text Solution

    |

  14. In a common base ampifier , the phase difference between the input sig...

    Text Solution

    |

  15. If a full wave reactifier circuit is operating from 50 Hz mains, the f...

    Text Solution

    |

  16. In a common base mode of a transition , the collector current is 5.48...

    Text Solution

    |

  17. A solid which is not transperent to visible light and whose conductivi...

    Text Solution

    |

  18. If the ratio of the concentration of electron to that of holes in a se...

    Text Solution

    |

  19. The circuit has two oppsitely ideal diodes in parallel. What is the cu...

    Text Solution

    |

  20. In the following, which one of the diodes is reverse biased ?

    Text Solution

    |

  21. If the lattice constant of this semiconductor is decreased, then which...

    Text Solution

    |