Home
Class 11
PHYSICS
A piezoelectric quartz plate of thicknes...

A piezoelectric quartz plate of thickness 5mm is vibrating is resonance. Calculate its fundamental frequency if for quartz.
`Y=8xx10^(10)N//m^(2)` and `rho=2.65xx10^(3)kg//m^(3)`.

Text Solution

Verified by Experts

We known that for longitudinal waves in solids `v =sqrt((Y)/(rho))` so `v=sqrt((8xx10^(10))/(265xx10^(3)))=5.5 xx10^(3)m//s`
Further more for fundamental mode of plate `-(lamda//2)=L` So `lamda=2xx5xx10^(-3)=10^(-2)m`
But as `v = f lamda`, i.e.,`f=(v//lamda)` So `f=[5.5xx10^(3)//10^(-2)]=5.5xx10^(5)Hz=550kHz`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-2(Example)|15 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-3(Example)|32 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-4)|51 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the speed of longitudinal wave in steel. Young's modulus for steel is 3xx10^(10)N//m^(2) and its density 1.2xx10^(3)kg//m^(3)

A sonometer wire of length 1.5m is made of steel. The tension in it produces an elastic strain of 1% . What is the fundamental frequency of steel if density and elasticity of steel are 7.7 xxx 10^(3) kg//m^(3) and 2.2 xx 10^(11) N//m^(2) respectively ?

A piezo electric quartz plate of Young's modulus of elasticity 8xx10^(10)N//m^(3) and density 265xx10^(3)kg//m^(3) is vibrating in resonant condition. The gundamental frequency of vibrationg is 550 KHz. What is thikness of the plate?

Given Y = 2 xx 10^(11)N//m^(2), rho = 10^(4) kg//m^(3) Find out elongation in rod.

Calculate the speed of longitudinal sound wave in a liquid. The bulk modulus for the liquid is 20xx10^(9)N//m^(2) and its density is 9.5xx10^(3)kg//m^(3) .

A plate was cut from a quartz crystal and is used to control the frequency of an oscillating electrical circuit. Longitudinal standing waves are set up in the plate with displacement antinodes at opposite faces. The fundamental frequency of vibration is given by the equation f_(0) = (2.87 xx 10^(4))/(s) .Here s is thickness of the plate and density of quartz is 2658.76 kg//m^(3) If the quartz plate is vibrating in 3rd harmonic while measuring the frequency of 1.2 xx 10^(6) Hz, then the thickness of the plateis

A plate was cut from a quartz crystal and is used to control the frequency of an oscillating electrical circuit. Longitudinal standing waves are set up in the plate with displacement antinodes at opposite faces. The fundamental frequency of vibration is given by the equation f_(0) = (2.87 xx 10^(4))/(s) .Here s is thickness of the plate and density of quartz is 2658.76 kg//m^(3) Young’s modulus of elasticity for quartz is –

ALLEN-WAVES AND OSCILLATIONS-Part-1(Exercise-05)[B]
  1. A piezoelectric quartz plate of thickness 5mm is vibrating is resonanc...

    Text Solution

    |

  2. A string of length 0.4 m and mass 10^(-2) kg is clamped at one end . T...

    Text Solution

    |

  3. A train moves towards a stationary observer with speed 34 m//s. The tr...

    Text Solution

    |

  4. Two vibrating strings of the same material but lengths L and 2L have ...

    Text Solution

    |

  5. The ends of a stretched wire of length L are fixed at x = 0 and x = L....

    Text Solution

    |

  6. Two pulse in a stretched string whose centers are initially 8cm apart ...

    Text Solution

    |

  7. A siren placed at a railway platform is emitting sound of frequency 5 ...

    Text Solution

    |

  8. A sonometer wire resonates with a given tuning fork forming a standing...

    Text Solution

    |

  9. A police car moving at 22 m/s, chases a motorcylist. The police man so...

    Text Solution

    |

  10. In the experiment for the determination of the speed of sound in air u...

    Text Solution

    |

  11. A source of sound of frequency 600 Hz is placed inside water. The spee...

    Text Solution

    |

  12. A closed organ pipe of length L and an open organ pipe contain gass of...

    Text Solution

    |

  13. A source emits sound of frequency 600Hz inside water. The frequency he...

    Text Solution

    |

  14. An open pipe is in resonance in 2nd harmonic with frequency f(1). Now ...

    Text Solution

    |

  15. A tuning fork of 512 H(Z) is used to produce resonance in a resonance ...

    Text Solution

    |

  16. A massless rod BD is suspended by two identical massless strings AB an...

    Text Solution

    |

  17. A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x-di...

    Text Solution

    |

  18. A vibrating string of certain length l under a tension T resonates wit...

    Text Solution

    |

  19. The (x, y) co-ordinates of the corners of a square plate are (0, 0), (...

    Text Solution

    |

  20. A transverse sinusoidal wave of amplitude a, wavelength lambda and fre...

    Text Solution

    |

  21. As a wave propagates,

    Text Solution

    |