Home
Class 11
PHYSICS
An open organ pipe filled with air has a...

An open organ pipe filled with air has a fundamental frequency 500 Hz. The first harmonic of another organ pipe closed at one end and filled with carbon dioxide has the same frequency as that of the first harmonic of the open organ pipe. Calculate the length of each pipe. Assume that the velocity of sound in air and in carbondioxide to be 330 and 264 m/s respectively.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
33 cm and 13.2 cm

For air
`(lamda_(1))/(2)=L_(1)rArr lamda_(1)=2L_(1)`
`V_(1)=330rArrV_(1)=f lamdarArr 330=500(2L_(1))`
`rArr L_(1) = 33 cm`
For `CO_(2)CO_(2)=(lamda_(2))/(4)=L_(2)`
`lamda_(2)=4L_(2),v_(2)=264`
`rArrv_(2)=flamda_(2)rArr264=500(4L_(2))`
`rArr L_(2)=13.2 cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[A]|28 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[B]|42 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-04)[A]|29 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-4)|51 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In an open organ pipe the fundamental frequency is 30 Hz. If the organ pipe is closed at one end, then the fundamental frequency will be

An open organ pipe of length L resonates at fundamental frequency with closed organ pipe. Find the length of closed organ pipe.

An open organ pipe has a fundamental frequency of 300 Hz . The first overtone of a closed organ pipe has the same frequency as the first overtone of the open pipe . Find length of each pipe . The velocity of sound in air = 350 m//s .

In the open organ pipe, the fundamental frequency is 30 vibration /sec. If the organ pipe is closed, then the fundamental frequency will be-

An open organ pipe has fundamental frequency 100 Hz. What frequency will be produced if its one end is closed ?