Home
Class 11
PHYSICS
A string of length 1 m fixed one end and...

A string of length 1 m fixed one end and on the other end a block of mass `M = 4 kg` is suspended. The string is set into vibration and represented by equation `y =6 sin ((pi x)/(10)) cos (100 pi t)` where x and y are in cm and t is in seconds.
(i) Find the number of loops formed in the string.
(ii) Find the maximum displacement of a point at `x = 5//3 cm`
(iii) Calculate the maximum kinetic energy of the string.
(iv) Write down the equations of the component waves whose superposition given the wave.
.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(i) 10
(ii) 3 cm
(iii) 36 J
(iv) `y_(1)=3sin((pix)/(10)-100pit),y_(2)=3sin((pix)/(10)+100pit)`

`(2pi)/(lamda)=(pix)/(10)rArr lamda=20cm`
(i) Total no of wavelength `=(L)/(lamda)=(100)/(20)=5`
`:.` Number of loops formed `=2xx 5=10`
(ii) Maximum displacement at `x = (5)/(3)`
`A=6sin((pi)/(10)xx(5)/(3))=3cm`
(iii) `y=6sin((pix)/(10))cos(100pit)`
`=6sin(10pix)cos(100pit)`
`v=6pisin(10pix)sin (100 pit)m//s`
`:.KE_(max)=underset(0)overset(1)(int)(1)/(2)muv^(2)dx=(1)/(2)mu underset(0)overset(4)(int)6pisin(10pix)]^(2) dx`
where `sqrt((T)/(mu))=(100pi)/(10pi)=10=mu=0.4:. KE_(max)=36J`
(iv) `y=6 sin((pix)/(10))cos(100pit)=y_(1)+y_(2)`
`rArr y_(1)=3sin((pix)/(10)-100t),y_(2)=3sin((pix)/(10)+100 pit)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[A]|28 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[B]|42 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-04)[A]|29 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-4)|51 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The vibrations of a string of length 600cm fixed at both ends are represented by the equation y=4 sin (pi (x)/(15)) cos (96 pi t ) where x and y are in cm and t in seconds.

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by the equation y=4sin((pix)/15) cos (96 pi t) , where x and y are in cm and t in seconds. (a)What is the maximum displacement of a point at x = 5cm ? (b)Where are the nodes located along the string? (c)What is the velocity of the particle at x=7.5cm and t=0.25s? (d)Write down the equations of the component waves whose superposition gives the above wave.

A string vibrates according to the equation y=5 sin ((2 pi x)/(3)) cos 20 pi t , where x and y are in cm and t in sec . The distance between two adjacent nodes is

The vibrations of a string of length 60cm fixed at both ends are represented by the equation---------------------------- y = 4 sin ((pix)/(15)) cos (96 pit) Where x and y are in cm and t in seconds. (i) What is the maximum displacement of a point at x = 5cm ? (ii) Where are the nodes located along the string? (iii) What is the velocity of the particle at x = 7.5 cm at t = 0.25 sec .? (iv) Write down the equations of the component waves whose superpositions gives the above wave

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by the equation y=4 sin (pix//15) cos (96 pit) where x and y are in cm and t in seconds. The maximum displacement at x = 5 cm is–

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both the ends are represented by the equation y = 2 "sin"((4pix)/(15)) "cos" (96 pit) where x and y are in cm. The maximum number of loops that can be formed in it is

The vibrations of string of length 60 cm fixed at both ends are presented by the equations y = 4 sin ( pi x//15) cos ( 96 pi t) where x and y are in cm and t in s . The maximum displacement at x = 5 cm is

The equation of a wave travelling on a stretched string is y = 4 sin 2 pi ((t)/(0.02)-(x)/(100)) Here, x and y are in cm and t is in second. The speed of wave is