Home
Class 11
PHYSICS
A 3.6m long vertical pipe resonates with...

A `3.6m` long vertical pipe resonates with a source of frequency `212.5 Hz` when water level is at certain height in the pipe. Find the height of water level (from the bottom of the pipe) at which resonance occurs. Neglect end correction. Now , the pipe is filled to a height `H (~~ 3.6m)`. A small hole is drilled very close to its bottom and water is allowed to leak. Obtain an expression for the rate of fall of water level in the pipe as a function of `H`. If the radii of the pipe and the hole are `2 xx 10^(-2)m` and `1 xx 10^(-3)m` respectively, Calculate the time interval between the occurance of first two resonances. Speed of sound in air `340m//s` and `g = 10m//s^(2)`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`h=3.2,2.4,1.6,0.8,v=5xx10^(-3)sqrt(5H),Deltat=80(4-2 sqrt(3))`

Speed of sound
Let `l_(0)` be the length of air column corresponding to the fundamental frequency.
`(V)/(4l_(0))=212.5`
`rArr l_(0)=(V)/(4(212.5))=(340)/(4(212.5))=0.4m`

In cloed pipe only odd harmonics are obtained.
Now let `l_(1),l_(2),l_(3),l_(4)`. etc., be the lengths corresponding to the 3rd harmonic. 4th harmonic 7th harmonic etc. Then,
`3((V)/(4l_(1)))=212.5 rArr l_(1)=1.2 m`
`5((v)/(4l_(2)))=212.5 rArr l_(2)=2.0m`
and `7((V)/(4l_(3)))=212.5 rArr l_(3)=2.8`
`9((V)/(3l_(4)))=212.5 rArr l_(4)=3.6 m`
or heights of water level are
`(3.6-0.4)m,(3.6-1.3)m`,
`(3.6-2.0)m,(3.6-2.8)m`
`:.` Heights of water level are
`3.2,2.4m.1.6m and 0.8m`
Let A and a be the area of cross-section of the pipe and hole respectively. Then

`A=pi(2xx10^(-2))^(2)=1.26xx10^(-3)m^(2)`
and `a_(1)=pi(10^(-3))%(2)=3.14xx10^(-6)m^(2)`
Velocity of efflux
Continuity equation at 1 and 2 gives :
`asqrt(2gH)=A((-dH)/(dt))`
`:.` Rate of fall of water level in the pipe
`(-(dH)/(dt))=(a)/(A)sqrt(2gH)`
Substituting the values we get
`(-dH)/(dt)=(3.14xx10^(-6))/(1.26xx10^(-3))sqrt(2xx10xxH)`
`rArr -(dH)/(dt)=(1.11xx10^(-2))sqrt(H)`
Between first two resonances, the water level falls from 3.2 m to 2.4 m
`:.(dH)/(sqrt(H))=-(1.11xx10^(-2))dt`
`rArr underset(3.2)overset(2.4)(int) (dH)/(sqrt(H))=-(1.11 xx10^(-2))underset(0)overset(t)(int)dt`
`rArr 2[sqrt(2.4)-sqrt(3.2)]=-(1.11xx10^(-2))t`
`rArrt ~~ 43s`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[A]|28 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-4)|51 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An air column in a resonace tube of length 1.5 m resonates with a source of frequency 125 Hz, when the water level in it at a certain height from the bottom of the tube. What is the height of water level corresponding to the fundamental frequency ? ( Neglect the end correction and speed of sound in air is 330 m/s)

Water flows out of a small hole in the wall of a large tank near its bottom. What is the speed of efflux of water when height of water level in the tank is 5.0 m ?

A closed pipe resonates at its fundmental frequency of 300 Hz . Which one of the following statements is wrong ?

A fork of frequency 256Hz resonates with a closed organ pipe of length 25.4cm. If the length of the pipe is increased by 2mm then the number of beat/s will be

The third harmonic of an open pipe is in resonance with a tuning fork of frequency 495 Hz. What is the lenngth of the open pipe if the velocity of sound in air is 330 m/s? ( neglect the end correction )

When the open organ pipe resonates in its fundamental mode then at the centre of the pipe

A pipe closed at one end resonates with sound waves of frequency 77 Hz and with 99 Hz. What will be frequency of fundamental note if the pipe does not resonate with any intermediate frequency between the two ?

A pipe 17 cm long is closed at one end. Which harmonic mode of the pipe resonates a 1.5 kHz source? (Speed of sound in air = 340 m s^(-1) )

ALLEN-WAVES AND OSCILLATIONS-Part-1(Exercise-05)[B]
  1. Standing waves can be produced

    Text Solution

    |

  2. A horizontal stretched string, fixed at two ends, is vibrating in its ...

    Text Solution

    |

  3. One end of a taut string of length 3m along the x-axis is fixed at x =...

    Text Solution

    |

  4. Two plane harmonic sound waves are expressed by the equations. y(1)(...

    Text Solution

    |

  5. Two plane harmonic sound waves are expressed by the equations. y(1)(...

    Text Solution

    |

  6. Two plane harmonic sound waves are expressed by the equations. y(1)(...

    Text Solution

    |

  7. Two trains A and B moving with speeds 20m//s and 30m//s respectively i...

    Text Solution

    |

  8. Two trains A and B moving with speeds 20m//s and 30m//s respectively i...

    Text Solution

    |

  9. Two trains A and B moving with speeds 20m//s and 30m//s respectively i...

    Text Solution

    |

  10. The air column in a pipe closed at one end is made to vibrate in its s...

    Text Solution

    |

  11. A long wire PQR is made by joining two wires PQ and QR of equal radii....

    Text Solution

    |

  12. A 3.6m long vertical pipe resonates with a source of frequency 212.5 H...

    Text Solution

    |

  13. A boat is travelling in a driver in river with a speed 10 m//s along t...

    Text Solution

    |

  14. Two narrow cylindrical pipes A and B have the same length. Pipe A is o...

    Text Solution

    |

  15. In a resonance tube experiment to determine the speed of sound in air,...

    Text Solution

    |

  16. A string of mass per unit length mu is clamped at both ends such that ...

    Text Solution

    |

  17. An observer standing on a railway crossing receives frequencies 2.2 kH...

    Text Solution

    |

  18. A harmonically moving transverse wave on a string has a maximum partic...

    Text Solution

    |

  19. A 20 cm long string, having a mass of 1.0g, is fixed at both the ends....

    Text Solution

    |

  20. Four harmonic waves of equal freuencies and equal intensity I(0) have ...

    Text Solution

    |