Home
Class 12
PHYSICS
A wire of length l=6+-0.06cm and radius ...

A wire of length `l=6+-0.06cm` and radius `r=0.5+-0.005cm` and `m=0.3+-0.003g`. Maximum percentage error in density is:

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A wire of length l =6 +- 0.06cm and radius r =0.5+-0.005 cm and mass m =0. 3+-0.003gm . Maximum percentage error in density is

A wire of length l = +- 0.06cm and radius r =0.5+-0.005 cm and mass m = +-0.003gm . Maximum percentage error in density is

A wire of length l = 6+- 0.06 cm and radius r = 0.5 +- 0.005 cm and mass m = 0.3 +- 0.003 g . Maximum percentage error in density is :

A wire has a mass 0.3+-0.003g , radius 0.5+-0.005mm and length 6+-0.06cm . The maximum percentage error in the measurement of its density is

A wire has a mass (0.3+-0.003)g , radius (0.5+-0.005)mm and length (6+-0.06)cm . The maximum percentage error in the measurement of its density is

A wire has a mass (0.3+-0.003)g , radius (0.5+-0.005)mm and length (6+-0.06)cm . The maximum percentage error in the measurement of its density is

A wire has mass m=0.3+-0*003g, radius r=0*5+-0*005mm and length l=6+-0*06cm. The maximum percentage error in the measurement of its density is :