Home
Class 12
PHYSICS
A ball is thrown from the top of a tower...

A ball is thrown from the top of a tower with an initial velocity of 10 m//s at an angle of `30^(@)`above the horizontal. It hits the ground at a distance of 17.3 m from the base of the tower. The height of the tower `(g=10m//s^(2))` will be

A

10m

B

12m

C

110m

D

100m

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is thrown from the top of tower with an initial velocity of 10ms^(-1) at an angle of 30^(@) with the horizontal. If it hits the ground of a distance of 17.3m from the back of the tower, the height of the tower is (Take g=10ms^(-2))

A ball is thrown from the top of a tower with an intial velocity of 10 m//s at an angle 37^(@) above the horizontal, hits the ground at a distance 16 m from the base of tower. Calculate height of tower. [g=10 m//s^(2)]

A ball is thrown from the top of 36m high tower with velocity 5m//ss at an angle 37^(@) above the horizontal as shown. Its horizontal distance on the ground is closest to [ g=10m//s^(2) :

A stone is thrown up from the top of a tower 20,m with a velocity of 24m/s a tan elevation of 30^(@) above the horizontal. Find the horizontal distance from the foot of the tower to the point at which the stone hits the ground. Take g = 10 m//s^(2)

A ball is thrown from the top of a tower of 61 m high with a velocity 24.4 ms^(-1) at an elevation of 30^(@) above the horizontal. What is the distance from the foot of the tower to the point where the ball hits the ground?

A stone is thrown from the top of a tower at an angle of 30^(@) above the horizontal level with a velocity of 40 m/s. it strikes the ground after 5 second from the time of projection then the height of the tower is

A ball is thrown upwards from the top of a tower 40 m high with a velocity of 10 m//s. Find the time when it strikes the ground. Take g=10 m//s^2 .

A ball is thrown from the top of a 35m high tower with initial velocity of magnitude u=80" ms"^(-1) at an angle 25^(@) with horizontal. Find the time to reach the ground and the horizontal distance covered by the ball.

A pebbel is thrown horizantally from the top of a 20 m high tower with an initial velocity of 10 m//s .The air drag is negligible . The speed of the peble when it is at the same distance from top as well as base of the tower (g=10 m//s^2)