Home
Class 11
PHYSICS
One end of a glass capillary tube with a...

One end of a glass capillary tube with a radius `r=0.05cm` is immersed into water to a depth of `h=2cm`.Excess pressure required to blow an air bubble out of the lower end of the tube will be `(S.T` of water `=70"dyne"//cm`).Take `g=980cm//s^(2)`.

A

`480 N//m^(2)`

B

`680 N//m^(2)`

C

`120 N//m^(2)`

D

`820//m^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

One end of a glass capillary tube with a radius r is immersed into water to a depth of h The surface tension of water is s and atmospheric pressure is p_0 . What pressure is required to blow an air bubble out of the lower end of the tube? Density of water is rho

One end of a uniform glass capillary tube of radius r = 0.025 cm is immersed vertically in water to a depth h = 1cm. The excess pressure (in Nm^(-2) ) required to blow an air bubble out of the tube (Given , surface tension of water = 7 xx 10^(-2) Nm^(-1) , density of water = 10^(-3) k gm^(-3) and acceleration due to gravity = 10 ms^(-2) )

The lower end of a capillary tube is at a depth of 12 cm and water rises 3 cm in it. The mouth pressure required to blow an air bubble at the lower end will be x cm of water column, where x is

A capillary tube is dipped in water with the lower and 10 cm below the surface. Water rises in the tube to a height of 5 cm. The pressure required to blow a bubble at the lower end of the tube will be (atmospheric pressure = 10^5 Nm^(-2) and g = 10 m//s^2 )

A glass capillary tube of internal radius r=0.25 mm is immersed in water. The top end of the tube projects by 2 cm above the surface of water. At what angle does the liquid meet the tube? Surface tension of water =0.7Nm^(-1) .

The lower end of a glass capillary tube is dipped in water. Water rises to a height of 9 cm. The tube is then broken at a height of 5 cm. The height of the water column and angle of contact will be

The lower end of a glass capillary tube is dipped in water. Water rises to a height of 9 cm. The tube is then broken at a height of 5 cm. the height of the water column and angle of contact will be

The force required to take away flat plate of radius 4cm from the surface of water is (surface tension os water =70"dyne"//cm)

The end of a capillary tube with a radius r is immerseed into water. What ammount of heat will be evolved when the water rises in the tube ? If surface tension of water 'T' density of water = rho . Given (T^(2))/(rhog) = (2)/(pi) .

MOTION-SHM-WAVE,GRAVITATION,FLUID,HEAT-EXERCISE
  1. It is said that a liquid rises or is depressed in a capillary due to t...

    Text Solution

    |

  2. An air bubble of radius 1mm is formed inside water at a depth 10m belo...

    Text Solution

    |

  3. One end of a glass capillary tube with a radius r=0.05cm is immersed i...

    Text Solution

    |

  4. Expression for the height of capillary rise between two parallel plate...

    Text Solution

    |

  5. There is a howizontal film of soap solution. On it a thread is placed ...

    Text Solution

    |

  6. A spherical drop of liquid having surface tension T contains 9 cm^3 of...

    Text Solution

    |

  7. In the bottom of a vessel with mercury there is a round hole of diamet...

    Text Solution

    |

  8. A stationary wave is given by y = 5 sin (pi x)/( 3) cos 40 pi t whe...

    Text Solution

    |

  9. The tension of a stretched string is increased by 69%. In order to kee...

    Text Solution

    |

  10. The equation for the vibration of a string fixed at both ends vibratin...

    Text Solution

    |

  11. Two uniform strings A and B made of steel are made to vibrate under th...

    Text Solution

    |

  12. The amplitude of a wave disturbance propagating in the positive x-dire...

    Text Solution

    |

  13. Vibrating tuning fork of frequency n is placed near the open end of a ...

    Text Solution

    |

  14. Two periodic waves of intensities I1 and I2 pass through a region at t...

    Text Solution

    |

  15. The vibrations of string of length 60 cm fixed at both ends are presen...

    Text Solution

    |

  16. In the figure the intensity of waves arriving at D from two coherent s...

    Text Solution

    |

  17. x(1)=A sin (omegat-0.1x) and x(2)=A sin (omegat-0.1 x-(phi)/2) Result...

    Text Solution

    |

  18. When an organ pipe is open at both ends, it resonates with a fundament...

    Text Solution

    |

  19. An organ pipe open at one end is vibrating in first overtone and is in...

    Text Solution

    |

  20. In an experiment with sonometer, a tuning fork of frequency 256 Hz res...

    Text Solution

    |