Home
Class 11
PHYSICS
The vibrations of string of length 60 cm...

The vibrations of string of length `60 cm` fixed at both ends are presented by the equations
` y = 4 sin ( pi x//15) cos ( 96 pi t)`
where `x and y` are in cm and t in `s`. The maximum displacement at `x = 5 cm` is

A

`2sqrt3cm`

B

`3sqrt2cm`

C

`sqrt2cm`

D

`sqrt3cm`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by the equation y=4 sin (pix//15) cos (96 pit) where x and y are in cm and t in seconds. The maximum displacement at x = 5 cm is–

The vibrations of a string of length 600cm fixed at both ends are represented by the equation y=4 sin (pi (x)/(15)) cos (96 pi t ) where x and y are in cm and t in seconds.

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by the equation y=4sin((pix)/15) cos (96 pi t) , where x and y are in cm and t in seconds. (a)What is the maximum displacement of a point at x = 5cm ? (b)Where are the nodes located along the string? (c)What is the velocity of the particle at x=7.5cm and t=0.25s? (d)Write down the equations of the component waves whose superposition gives the above wave.

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both the ends are represented by the equation y = 2 "sin"((4pix)/(15)) "cos" (96 pit) where x and y are in cm. The maximum number of loops that can be formed in it is

The vibration of a string of length 60cm fixed at both ends are represented by displacedment y=4sin ((pix)/(15)) cos (96pi) where x and y are in cm and t in second. The particle velocity at x=22.5 and t=0.25 is

The vibrations of a string of length 60cm fixed at both ends are represented by the equation---------------------------- y = 4 sin ((pix)/(15)) cos (96 pit) Where x and y are in cm and t in seconds. (i) What is the maximum displacement of a point at x = 5cm ? (ii) Where are the nodes located along the string? (iii) What is the velocity of the particle at x = 7.5 cm at t = 0.25 sec .? (iv) Write down the equations of the component waves whose superpositions gives the above wave

In the arrangement shown in Fig. 7.100 , mass can be hung from a string with a linear mass density of 2 xx 10^(-3) kg//m that passes over a light pulley . The string is connected to a vibrator of frequency 700 Hz and the length of the string between the vibrator and the pulley is 1 m . The string is set into vibrations and represented by the equation y = 6 sin (( pi x)/( 10)) cm cos (14 xx 10^(3) pi t) where x ane y are in cm , and t in s , the maximum displacement at x = 5 m from the vibrator is

The vibrations of a string fixed at both ends are represented by y=16sin((pix)/(15))cos(96pit) . Where 'x' and 'y' are in cm and 't' in seconds. Then the phase difference between the points at x=13cm and x=16 in radian is

MOTION-SHM-WAVE,GRAVITATION,FLUID,HEAT-EXERCISE
  1. Vibrating tuning fork of frequency n is placed near the open end of a ...

    Text Solution

    |

  2. Two periodic waves of intensities I1 and I2 pass through a region at t...

    Text Solution

    |

  3. The vibrations of string of length 60 cm fixed at both ends are presen...

    Text Solution

    |

  4. In the figure the intensity of waves arriving at D from two coherent s...

    Text Solution

    |

  5. x(1)=A sin (omegat-0.1x) and x(2)=A sin (omegat-0.1 x-(phi)/2) Result...

    Text Solution

    |

  6. When an organ pipe is open at both ends, it resonates with a fundament...

    Text Solution

    |

  7. An organ pipe open at one end is vibrating in first overtone and is in...

    Text Solution

    |

  8. In an experiment with sonometer, a tuning fork of frequency 256 Hz res...

    Text Solution

    |

  9. A cylindrical tube partially filled with water is in resonance with a ...

    Text Solution

    |

  10. The end correction of a resonance tube is 1 cm. If shortest resonating...

    Text Solution

    |

  11. A standing tuning fork of frequency f is used to find the velocity of ...

    Text Solution

    |

  12. An open and a closed pipe have same length . The ratio of frequency of...

    Text Solution

    |

  13. For a certain organ pipe , three successive resonance observed are 425...

    Text Solution

    |

  14. There are 26 tuning forks arranged in the decreasing order of their fr...

    Text Solution

    |

  15. If a source sounding a whistle with a constant frequency moves in a ci...

    Text Solution

    |

  16. A band playing music at a frequency f is moving towards a wall at a sp...

    Text Solution

    |

  17. An isotropic stationary source is emitting waves of frequency n and wi...

    Text Solution

    |

  18. An observer moves towards a stationary source of sound with a speed ((...

    Text Solution

    |

  19. The frequency changes by 10% as the source approaches a stationary obs...

    Text Solution

    |

  20. Two sound sources are moving in opposite directions with velocities v1...

    Text Solution

    |