Home
Class 11
PHYSICS
A 5 cm thick ice block is there on the s...

A `5 cm` thick ice block is there on the surface of water in a lake. The tmeperature of air `- 10^(@)C`, how muct time it will take to double the thickness of the block?
`(L = 80 cal//g, K_(ice) = 0.004 cal//s-K, d_(ice) = 0.92 g cm^(-3))`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

On the Dal lake of Kashmir, a layer of 2 cm thick ice is formed when the outside temperature is -10^@C . How much time it will take for the increase in thickness of ice by 0.5 mm? Take, Density of ice = 1 g//c^3 m Latent heat of ice = 80 cal/g Thermal conductivity of ice = 0.008 cal s^(-1) cm^(-1) ""^@C^(-1)

A layer of ice 0.15 m thick has formed on the surface of a deep pond. If the temperature of upper surface of ice is constant and equql to that of air which is -12^(@)C , determine the time it will take to increase of ice layer by 0.2 mm. take latent heat of ice =80 cal g^(-1) , density of ice =0.91 g cm^(-3) and thermal conductivity of ice =0.5 cal s^(-1)m^(-1)K^(-1) .

A layer of ice 2 cm thick is formed on a pond. The temperature of air is -20^(@)C . Calculate how long it will take for the thickness of ice to increase by 1mm. Density of ice = 1g cm^(-3) . Latent heat of ice = 80 cal g^(-1) . Conductivity of ice = 0.008 cal s^(-1) cm^(-1) .^(@)C^(-1) .

The final temperature, when 10 g of steam at 100^@ C is passed into an ice block of mass 100 g (L_(steam) = 540 cal//g, L_(ice) = 80 cal//g , S_(water) =1 cal//g^(@) C) is

The thickness of ice in a lake is 5cm and the atmospheric temperature is 10^(@)C Calculate the time rquired for the thickness of ice to grow to 7cm Therml conductivity for ice =4 xx 10^(-3) cal cm^(-1) s^(-1) c^(-10 density of ice =0.92 g //cm^(3) and latent heat of fusion of ice =80 cal//g .

10 g of ice at 0^(@)C is mixed with m mass of water at 50^(@)C . What is minimum value of m so that ice melts completely. (L = 80 cal/g and s = 1 cal/ g-.^(@)C )

10 g of ice at 0^(@)C is mixed with m mass of water at 50^(@)C . What is minimum value of m so that ice melts completely. (L = 80 cal/g and s = 1 cal/ g-.^(@)C )