Home
Class 7
MATHS
A 150 m long train crosses a pillar in 1...

A 150 m long train crosses a pillar in 15 seconds and a train equal in length coming from its opposite direction in 12 seconds. The speed of the second train is: a.) 45km/hr b.) 48km/hr c.) 52km/hr d.) 54km/hr

Text Solution

Verified by Experts

As length of both trains are equal,
`:.` Length of the second train ` = 150m`
Time taken by second train to cross pillar ` = 12` sec
`:.` Speed of second train `= 150/12` m/sec `= 12.5` m/sec
Speed of train in km/hour `= 12.5**3600/1000 = 45` km/hour
So, option `a` is the correct option.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A train 150 metres long crosses a man walking at a speed of 6 km/hr, in the opposite direction in 6 seconds. The speed of the train is:

A train leaves from a station and moves at 40 km/hr. After 2 hours, another train leaves from the same station and moves in the same direction at a certain speed. If the second train catches up with the first train in 4 hours, what is the speed of the second train? Options are (a) 55 km/hr (b) 50 km/hr (c) 60 km/hr (d) 65 km/hr .

The speed of train is 54km/hr. Find it in m/s