Home
Class 11
PHYSICS
The emissive power of a black body at T=...

The emissive power of a black body at `T=300K` is `100Watt//m^(2)` consider a body B of area `A=10m^(2)` coefficient of reflectivity `r=0.3` and coefficient of transmission `t=0.5` its temperature is 300 K. then which of the followin is correct:

A

The emissive power of B is `"20 W/m"^(2)`

B

The emissive power of B is `"200 W/m"^(2)`

C

The power emitted by B is 200 Watts

D

The emissivity of B is 0.2

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SYSTEM OF PARTICLES AND ROTATIONAL MOTION

    DISHA|Exercise PHYSICS|45 Videos
  • THERMODYNAMICS

    DISHA|Exercise PHYSICS|44 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Coefficient of transmission is 0.22 and coefficient of reflection is 0.74 for a given body. For a given body, at given temperature, the coefficient of emission is

The effective area of a black body is 0.1 m^2 and its temperature is 1000 K . The amount of radiations emitted by it per min is –

If the emissive power of a certain body at a certain temperature is 2000 W//m^(2) and the emissive power of a perfect blackbody at the same temperature is 10000 W//m^(2) , what is the coefficient of emission of the body ?

The power of black body at temperature 200 K is 544 W .Its surface area is (sigma=5.67xx10^(-8)Wm^(-2)K^(-2))

In a dark room with ambient temperature T_(0) , a black body is kept at a temperature T . Keeping the temperature of the black body constant (at T ), sunrays are allowed to fall on the black body through a hole in the roof of the dark room. Assuming that there is no change in the ambient temperature of the room, which of the following statements (s) is/are correct ?

A man drags a body of mass 200kg on a surface having coefficient of friction 0.1 through a distance 10m in 5 seconds.The power of man is ?

A spherical body of area A and emissivity e=0.6 is kept inside a perfectly black body. Total heat radiated by the body at temperature T

The efficiency of a Carnot engine which operates between the two temperatures T_1=500K and T_2=300K is

The temperature coefficient of resistance of a wire is 0.00125 per ^@C . At 300K, its resistance is 1 ohm. This resistance of the wire will be 2 ohm at.

DISHA-THERMAL PROPERTIES OF MATTER-All Questions
  1. The sprinkling of wate slightly reduces the temperature of a closed ro...

    Text Solution

    |

  2. The specific heat capacity of a metal at low temperature (T) is given ...

    Text Solution

    |

  3. The emissive power of a black body at T=300K is 100Watt//m^(2) conside...

    Text Solution

    |

  4. A solid cube and a solid sphere of the same material have equal surfac...

    Text Solution

    |

  5. The density of water at 20^(@)"C is 998 kg/m"^(3) and at 40^(@)"C 992 ...

    Text Solution

    |

  6. A metallic rod l cm long, A square cm in cross-section is heated throu...

    Text Solution

    |

  7. If liquefied oxygen at 1 atmospheric pressure is heated from 50K to 30...

    Text Solution

    |

  8. If a bar is made of copper whose coefficient of linear expansion is on...

    Text Solution

    |

  9. A piece of ice falls from a height h so that it melts completely. Only...

    Text Solution

    |

  10. A body of mass 5 kg falls from a height of 20 metres on the ground and...

    Text Solution

    |

  11. Two straight metallic strips each of thickness t and length l are rive...

    Text Solution

    |

  12. The figure shows a system of two concentric spheres of radii r1 and r2...

    Text Solution

    |

  13. A block of steel heated to 100^(@)C is left in a room to cool Which of...

    Text Solution

    |

  14. Which of the following will expand the most for same rise in temperatu...

    Text Solution

    |

  15. The plots of intensity versus wavelength for three black bodies at tem...

    Text Solution

    |

  16. When the temperature of a rod increases from t to r+Delta t, its momen...

    Text Solution

    |

  17. Two rods, one of aluminium and other made of steel, having initial len...

    Text Solution

    |

  18. A polished metal plate with a rough black spot on it is heated to abou...

    Text Solution

    |

  19. On observing light from three different stars P, Q and R, it was found...

    Text Solution

    |

  20. A partition wall has two layers of different materials A and B in cont...

    Text Solution

    |