Home
Class 11
PHYSICS
The vibrations of a string of length 60 ...

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both the ends are represented by the equation ` y = 2 "sin"((4pix)/(15)) "cos" (96 pit)` where x and y are in cm. The maximum number of loops that can be formed in it is

A

4

B

16

C

5

D

15

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The vibrations of a string of length 600cm fixed at both ends are represented by the equation y=4 sin (pi (x)/(15)) cos (96 pi t ) where x and y are in cm and t in seconds.

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by the equation y=4 sin (pix//15) cos (96 pit) where x and y are in cm and t in seconds. The maximum displacement at x = 5 cm is–

The vibrations of string of length 60 cm fixed at both ends are presented by the equations y = 4 sin ( pi x//15) cos ( 96 pi t) where x and y are in cm and t in s . The maximum displacement at x = 5 cm is

The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by the equation y=4sin((pix)/15) cos (96 pi t) , where x and y are in cm and t in seconds. (a)What is the maximum displacement of a point at x = 5cm ? (b)Where are the nodes located along the string? (c)What is the velocity of the particle at x=7.5cm and t=0.25s? (d)Write down the equations of the component waves whose superposition gives the above wave.

The vibrations of a string of length 60cm fixed at both ends are represented by the equation---------------------------- y = 4 sin ((pix)/(15)) cos (96 pit) Where x and y are in cm and t in seconds. (i) What is the maximum displacement of a point at x = 5cm ? (ii) Where are the nodes located along the string? (iii) What is the velocity of the particle at x = 7.5 cm at t = 0.25 sec .? (iv) Write down the equations of the component waves whose superpositions gives the above wave

The vibration of a string of length 60cm fixed at both ends are represented by displacedment y=4sin ((pix)/(15)) cos (96pi) where x and y are in cm and t in second. The particle velocity at x=22.5 and t=0.25 is

The vibrations of a string fixed at both ends are represented by y=16sin((pix)/(15))cos(96pit) . Where 'x' and 'y' are in cm and 't' in seconds. Then the phase difference between the points at x=13cm and x=16 in radian is

The vibration of a string of length 60 cm is represented by the equation, y = 3 cos (pix//20) cos(72pit) where x & y are in cm and t in sec. (i) Write down the compoent waves whose superposition gives the above wave. (ii) Where are the nodes and antinodes located along the string. (iii) What is the velocity of the particle of the string at the position x = 5 cm & t = 0.25 sec.

DISHA-WAVES-Physics
  1. Two tones of frequencies n(1) "and" n(2) are sounded together. The bea...

    Text Solution

    |

  2. A pipe of length 85cm is closed from one end. Find the number of possi...

    Text Solution

    |

  3. A vehicle, with a horn of frequency n is moving with a velocity of 30 ...

    Text Solution

    |

  4. A source of sound gives five beats per second when sounded with anothe...

    Text Solution

    |

  5. If we study the vibration of a pipe open at both ends, then the follow...

    Text Solution

    |

  6. Forty - one forks are so arranged that each products 5 beat//s when s...

    Text Solution

    |

  7. Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source ...

    Text Solution

    |

  8. A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity de...

    Text Solution

    |

  9. A wave travelling along the x-axis is described by the equation v(x, t...

    Text Solution

    |

  10. Which of the following statements is/are incorrect about waves ?

    Text Solution

    |

  11. An organ pipe P(1) open at one end vibrating in its first harmonic and...

    Text Solution

    |

  12. Two vibrating tuning forks producing waves given by y(1) = 27 "sin" 60...

    Text Solution

    |

  13. Consider the three waves z(1), z(2) "and" z(3) as z(1) = A "sin"(kx ...

    Text Solution

    |

  14. A sonometer wire supports a 4 kg load and vibrates in fundamental mode...

    Text Solution

    |

  15. The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both the ends are ...

    Text Solution

    |

  16. If n(1), n(2 ) "and" n(3) are the fundamental frequencies of three seg...

    Text Solution

    |

  17. If the ratio of maximum to minimum intensity in beats is 49, then the ...

    Text Solution

    |

  18. The transverse wave represented by the equation y = 4 "sin"((pi)/(6))...

    Text Solution

    |

  19. The fundamental frequency of a closed organ pipe of length 20 cm is eq...

    Text Solution

    |

  20. The equation of a travelling wave is y=60 cos(1800t-6x) where y is...

    Text Solution

    |