Home
Class 11
PHYSICS
An inductor of inductance L = 400 mH and...

An inductor of inductance L = 400 mH and resistors of resistance `R_(1) = 2Omega` and `R_(2) = 2Omega` are connected to a battery of emf 12 V as shown in the figure. The internal resistance of the battery is negligible. The switch S is closed at `t = 0`. The potential drop across L as a function of time is

A

`12/t e^(-3t) V`

B

`6(1-e^(-t//0.2))V`

C

`12e^(-5t)V`

D

`6e^(-5t)V`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An inductor of inductance L=400 mH and resistor of resistance R_(1) = 2(Omega) and R_(2) = 2 (Omega) are connected to a battery of emf E = 12 Vas shown in the figure. The internal resistance of the battery is negligible. The switch S is closed at time t =0. What is the potential drop across L as a function of time? After the steady state is reached, the switch is opened. What is the direction and the magnitude of current through R_(1) as a function of time?

An inductor of inductance L=400 mH and resistors of resistances R_1=2Omega and R_2=2Omega are connected to a battery of emf E=12 V as shown in the figure. The internal resistance of the battery is negligible. The switch S is closed at time t=0 . What is the potential dro across L s a function of time? After the steady state is reached, the switch is opened. What is the direction ad the magnitude of current throough R_1 as a function of time?

An inductor of inductance L=400mH and resistors of resistances R_(1)=2 Omega and R_(2)=2 Omega are connected to a battery of emf 12 V as shown in figure.The internal resistance of the battery is negligible.The switch S is closed at t=0 .The potential drop across L as a function of time is:

An inductor of self-inductance L and resistor of resistance R are connected in series to a battery of emf E and negligible resistance.Calculate the maximum rate at which energy is stored in the inductor.

A 4 m long wire of resistance 8Omega is connected in series with a battery of emf 2V and a resistor of 7Omega . The internal resistance of the battery is 1Omega . What is the potential gradient along the wire ?

A 4mu F capacitor is connected to a battery of emf 24V. Through a resistance of 5 M Omega and a switch which is kept open initially. Internal resistance of the battery is negligible. Switch is closed at t=0. Potential difference across capacitor and resistor at t=0 are respectively.

An inductor of inductance L and another resistor of resistance R are connected in series with a battery of emf E and a switch. Switch is closed at t = 0. How much charge will pass through the battery in one time constant? Internal resistance of the battery is negligible.

Shows a network of eight resistors battery of resistance R(= 2 Omega) connected in a 3V battery of negligible internal resistance. The current I in the circuit is

Two sources of emf 6 V and internal resistance 3 Omega and 2 Omega are connected to anexternal resistance R as shown. If potential difference across battery A is zero, then the value of R is

A 5 V battery with internal resistance 2Omega and a 2V battery with internal resistance 1Omega are connected to a 10Omega as shown in the figure. The current in the 10Omega resistance is

DISHA-ALTERNATING CURRENT-PHYSICS
  1. An ac source of angular frequency omega is fed across a resistor R and...

    Text Solution

    |

  2. Large transformers, when used for some time, become hot and are cooled...

    Text Solution

    |

  3. An inductor of inductance L = 400 mH and resistors of resistance R(1) ...

    Text Solution

    |

  4. An ideal coil of 10H is connected in series with a resistance of 5(Ome...

    Text Solution

    |

  5. In an A.C. circuit, the current flowing in inductance is I = 5 sin (10...

    Text Solution

    |

  6. In an oscillating LC circuit the maximum charge on the capacitor is Q....

    Text Solution

    |

  7. A fully charged capacitor C with initial charge q(0) is connected to a...

    Text Solution

    |

  8. For an LCR series circuit with an aac source of angular frequency omeg...

    Text Solution

    |

  9. The rms value of potential difference V shown in the figure is

    Text Solution

    |

  10. Which of the following statements is/are incorrect?

    Text Solution

    |

  11. A lamp consumes only 50% of peak power in an a.c. circuit. What is the...

    Text Solution

    |

  12. A step down transformer reduces 220 V to 110 V. The primary draws 5 am...

    Text Solution

    |

  13. The voltage time (V-t) graph for triangular wave having peak value V(0...

    Text Solution

    |

  14. The tuning circuit of a radio receiver has a resistance of 50Omega , a...

    Text Solution

    |

  15. In an alternating current circuit in which an inductance and capacitan...

    Text Solution

    |

  16. A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohm at 50 Hz f...

    Text Solution

    |

  17. In the figure shown, three AC voltmeters have been connected. At reson...

    Text Solution

    |

  18. A.C. power is transmitted from a power house at a high voltage as

    Text Solution

    |

  19. A transformer has an efficiency of 80%. It works at 4 kW and 100 V. If...

    Text Solution

    |

  20. A 12 ohm resistor and a 0.21 henry inductor are connected in series to...

    Text Solution

    |