Home
Class 10
MATHS
An athlete runs on a circular track of r...

An athlete runs on a circular track of radius 49 m and covers a distance of 3080 m along its boundary. How many rounds has he taken to cover this distance?

Text Solution

Verified by Experts

Radius of the circular track `(r) = 49m`
Circumference of the circular track `= 2pir = 2**22/7**49 = 308m`
So, distance covered in one round `= 308m`
Distance covered by the athlete ` = 3080m`
`:.` Total rounds taken by the athlete ` = 3080/308 = 10`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bus covers a distance of 550 km in 5 hours. How much time will it take to cover a distance of 3080 km?

An athlete covers 3 rounds on a circular track of radius 50 m. Calculate the total distance and displacement travelled by him.

An athlete completes one round of a circular track of radius 10 m in 40 s . The distance covered by him in 2 min 20 s is

A boy is running on a circular track of radius 50m. Calculate the displacement of the boy after completing 5 rounds of the track .

A boy is running on a circular track of radius 50m. Calculate the displacement of the boy after completing 5 rounds of the track .

The distance covered along the boundary of a rectangle is called its

An athelete runs alongs a circular track of radius 14 m with a speed of 11 m s^(-1) then the time taken by the althete to complete 6 rounds is ______

A wheel turns 55 times to cover distance of 77 m. Let's calculate, how many revolution the whell will take to cover a distance of 98 m.

A wheel has a diameter of 84cm. How many revolutions must it make to cover a distance of 1848m?