Home
Class 12
PHYSICS
A submarine experiences a pressure of 5....

A submarine experiences a pressure of `5.05xx10^(6)Pa` at a depth of `d_(1)` in a sea When it goes futher to a depth of `d_(2)`. It experiences a pressure of `8.08xx10^(6)Pa`. The `d_(2)-d_(1)` is approximately (density of water `=10^(3)kg//m^(3)` and acceleration due to gravity `=10ms^(-2))`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A submarine has a window of area 30 xx 30 cm^(2) on its ceiling and is at a depth of 100m below sea level in a sea. If the pressure inside the submarine is maintained at the sea-level atmosphere pressure, then the force acting on the window is (consider density of sea water = 1.03 xx 10^(3) kg//m^(3) , acceleration due to gravity = 10 m//s^(2)

What is the pressure in an ocean at a depth of 1000 m, if the density of water is 1.024xx 10^(3) (kg)/m^(3) . Atmospheric pressure P. = 1.01 xx 10^(5) Pa.

What is the pressure on a swimmer 10 m below the surface of a lake ? (Density of water = 10^(3)kgm^(-3) , Acceleration of gravity g=10ms^(-2) and atm pressure P_(a)=1.01xx10^(5)Pa)

At what depth in fresh water the pressure on a diver is one atmosphere ? [Density of water = 10^(3)kg m^(-3), Normal pressure =10^(5)Pa, g =10 ms ^(-2)]

At what depth in fresh water the pressure on a diver is one atmosphere ? [Density of water = 10^(3)kg m^(-3), Normal pressure =10^(5)Pa, g =10 ms ^(-2)]

A body is experiencing an atmospheric pressure of 1.01xx10^(5)N//m^(2) on the surface of a pond. The body will experience double of the previous pressure if it is brought to a depth of (given density of pond water =1.03xx10^(3)kg//m^(2) , g=10m//s^(2) )

What is the pressure on a swimmer 10m below the surface of lake? g=10ms^(-2) , atmospheric pressure = 1.01 xx 10^(5)Pa

What is the pressure on a swimmer 10m below the surface of lake? g=10ms^(-2) , atmospheric pressure = 1.01 xx 10^(5)Pa