Home
Class 12
CHEMISTRY
1.9 gram mixture of Na(2)CO(3) and NaHCO...

`1.9` gram mixture of `Na_(2)CO_(3)` and `NaHCO_(3)` is dissolved in water t prepare `100 ml` solution. To neutralize this solution in pressure of phenophthaline `(HPh)` `10ml` of `1N` `HCL` solution is required. In another experiment in pressure of methyl orange `(MeOH) 150mL`. of `0.2N HNO_(3)` solution is required ot neutralize the same solution find percentage composition of given mixture `:-`

A

`65.8%Na_(2)CO_(3),34.2%NaHCO_(3)`

B

`50%Na_(2)CO_(3),50%NaHCO_(3)`

C

`55.8%Na_(2)CO_(3),44.2%NaHCO_(3)`

D

`34.2%Na_(2)CO_(3),65.8%NaHCO_(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

In presence of HPh:
`m_(eq)` of `HCl=(1)/(2)xxm_(eq)` of `Na_(2)CO_(3)`
`therefore2xxm_(eq)` of `HCl=m_(eq)` of `Na_(2)CO_(3)`
`therefore2xx1xx10=` meq of `Na_(2)CO_(3)=20`
Let the amount of `Na_(2)CO_(3)=xgm`
`therefore(x)/(53)xx1000=20`
`thereforex=(20xx53)/(1000)=1.06gm`
`therefore%` of `Na_(2)CO_(3)=55.8%`
`therefore%` of `NaHCO_(3)=100-55.8=44.2%`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.50 g of a mixture of K_(2)CO_(3) and Li_(2)CO_(3) required 30 mL of 0.25 N HCl solution for neutralization. What is % composition of mixure?

How may millilitres of a 9 N H_(2)SO_(4) solution will be required to neutralize completely 20mL of a 3.6 N NaOH solution ?

4.0 g of a mixture of Nacl and Na_(2) CO_(3) was dissolved in water and volume made up to 250 mL . 25 mL of this solution required 50 mL of N//10 HCl for complete neutralisation. Calculate the percentage composition of the original mixture.

10.875 g of a mixture of NaCl and Na_(2)CO_(3) was dissolved in water and the volume made up to 250 mL, 20 mL of this solution required 75.5 mL of (N)/(10) H_(2)SO_(4) . Find out the percentage composition of the mixture.