Home
Class 7
MATHS
If 6 bowls cost Rs 96. What will be t...

If 6 bowls cost Rs 96. What will be the cost of 15 such bowls?

Answer

Step by step text solution for If 6 bowls cost Rs 96. What will be the cost of 15 such bowls? by MATHS experts to help you in doubts & scoring excellent marks in Class 7 exams.

Doubtnut Promotions Banner Mobile Dark
|

Topper's Solved these Questions

  • SYMMETRY

    RD SHARMA|Exercise All Questions|41 Videos
  • VISUALISING SOLID SHAPES

    RD SHARMA|Exercise All Questions|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

6 bowls cost Rs90. What would be the cost of 10 such bowls?

If 6 bowls cost Rs90, then the cost of 10 such bowls is Rs 125 (b) Rs 175 Rs 150 (d) Rs 120

If the cost of a dozen soaps is Rs 153.60, what will be the cost of 15 such soaps?

If the cost of 8 toys is Rs 192.What will be te cost of such 14 toys?

If the cost of a dozen soaps is ₹ 285.60, what will be the cost of 15 such soaps?

The cost of 10 toffees is Rs. 80. What will be the cost of 8 toffees?

The cost of 3kg of sugar is Rs.105. What will be the cost of 15kg of sugar?

If 36 flats cost Rs. 68251500, what is the cost of each such flat ?

If 1 kg of common salt costs Rs. 7 and 1 kg of sugar costs Rs. 14. What would be the cost of 1 mole of salt and sugar-

If 15 pens cost Rs. 35, what is the cost of 39 pens?